Site icon Campaign Türkiye

PR’ın samimiyet manivelası

İletişimde ‘samimiyet’ dönemi

2006’da CIPR’ın açıkladığı 5 yıllık sektörel öngörü pazarlama iletişiminin 2010 yılında en çok tercih edilen hizmet olacağına işaret ediyordu.  Sektörde devam eden ‘itibar’ trendi, yerini, hedef kitleyi ahtapot misali sarıp sarmalayacak sonuç odaklı, maliyet etkin, pazarlama odaklı PR çalışmalarına bırakacaktı.  Öyle de oldu.

Batılı ajanslar pazarlama iletişimini majör hizmet olarak konumlandırmakta süratli davrandılar ve kâh satın alma kâh yeni departmanlar kurma suretiyle hizmet süreçlerini dönüştürdüler. Lakin Türkiye’de konvansiyonel iletişim araçlarını kullanarak iş yapmaya alışmış PR ajanslarının bu dönüşüme gösterdiği direnç, sektör ile hizmet alanlar arasında medya iletişimi parantezine sıkışmış bir sürecin gelişmesine neden oldu. Bereket; süratli, tüketiciye direkt dokunan, hedef kitleyi etken konuma getiren dijital devrim imdadımıza yetişti ve PR’ın bir pazarlama fonksiyonu olduğunu hatırladık.

Sektör olarak dönüşümün eşiğinde olduğumuz şu dönemde, pazarlama odaklı PR çalışmalarına doğru evrilmek kaçınılmaz. Dijital devrimin bu noktada PR sektörüne ilham vermesi gereken noktalar var.  Dijital yaşam bireyler ile medya arasındaki katı ayrımı ortadan kaldırdı.  Yaratıcılık ve içtenlik önem kazandı.  Böylesi katılımcı bir çağda, işe önce PR – halkla ilişkiler- terimini hatırlayarak başlamak lazım. Kendimize biçtiğimiz iletişim danışmanlığı rolü ile paydaşların edilgen kılındığı günler geride kaldı. Bir PR uzmanı hedef kitle ile en fazla bir kol boyu mesafede olmalıdır. Halkla ilişkileri hedef kitle ile birebir temasta olan bir pazarlama fonksiyonu olarak konumlandırıp, buradaki iletişim araçlarını çeşitlendirmek, bu sayede sıkıştığı medya parantezinden kurtarmak kaçınılmazdır. Buradaki en önemli motivasyon kaynağı ise PR’ın yaratıcı ve güvenilir içerik üretebilme becerisidir. Zira, kurum, marka ya da ürünün hedef kitleye dönük samimi duruşunun pazarlama odaklı sağlam bir PR omurgası ile mümkün olabileceği artık tüm dünyada kabul görmüştür.

 

Çağlayan Kent Ergönül
İDA Üyesi
@caglayankent

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Nisan 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Exit mobile version