Prens Harry ve Meghan Markle dünyanın en değerli markasını inşa edebilir mi?

Sussex Dükü ve Düşesi’nin 10 milyon Instagram takipçisi, bir ticari marka uygulaması var ve yakında daha fazla özgürlükleri olacak. Peki bununla ne yapacaklar?

Artık Sussex Düşesi olarak bilinen Meghan Markle, Ocak 2018’de Prens Harry ile etkileşimi sırasında Cardiff, Galler’de bir günlük nişanlara çıktığında, az bilinen Galli marka Hiut Denim’den bir çift siyah skinny jeans giydi. Kısa süre sonra Düşes’in stilini izleyen birkaç blogcudan biri kotları Hiut olarak tanımlayabildiğinde, bilgiler internette hızla yayıldı. Her yerde medya kuruluşları, 243 dolarlık kot pantolonla bağlantı kuruyordu ve markaya olan ilgi bir anda fırladı. Aylar içinde Hiut’un üç aylık bir bekleme listesi ve daha büyük bir fabrikaya taşınması ve daha fazla çalışan tutması için fonlar gündemdeydi. Hiut’un başarı öyküsü pek anomali değil. Meghan, Edinburgh merkezli tasarımcı Strathberry’den bir el çantası çıkarmaya başladığında, marka 11 dakika içinde stokları bitirdi. Meghan’ın gelinlik tasarımcısı Givenchy’den Clare Waight Keller, İngiltere’den büyük günden sadece altı ay sonra Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı’na Moda Ödülü kazandı. Bazen, etki o kadar güçlü ki, bir markanın aynı anda bu kadar büyük bir dikkat ve talep dalgasıyla başa çıkması için sakatlayıcı olabilir (bkz. Issa London ve L.K. Bennett’in sıkıntısı örnek olarak.) Prens Harry ile nişanlandığını açıkladığından beri Meghan Markle tek bir ücretli marka sponsorluğunu almadı ve hiç bir markadan da hediye kabul etmiyor. Ancak yine de markalar için değerli bir konumda olduğunu kanıtladı.

Düşes tarzı hakkında rapor veren Meghan’ın Aynası adlı web sitesini işleten Christine Ross, “Dokunuyor, altına dönüşüyor” dedi. “‘ Meghan etkisi ”gerçekten tekrar tekrar gerçek zamanlı olarak gerçekleşti. Markalar, Meghan ürünü her desteklediğinde web sitesi trafiğinde ve satışlarında büyük bir akış görüyor. ” Daha doğrudan ifade etmek gerekirse: Meghan (kayınbiraderi Cambridge Düşesi Kate Middleton ile birlikte), paranın satın alamayacağı en güçlü marka elçilerinden biridir.

Sussex Dükü ve Düşesi, 2020’nin geri kalanında haber döngüsüne hakim olacağından emin olan bir açıklama yaptı: İngiltere’nin kraliyet ailesinin “kıdemli üyeleri” olarak geri adım atıyorlar ve mali açıdan bağımsız hale gelmek istiyorlar. Bu duyurunun tam olarak anlamı, en deneyimli kraliyet gözlemcileri ve muhabirleri arasında bile tartışmaya açık bir konudur.

Bu ifade edilen arzu, Harry ve Meghan’ın geleceğinin tam olarak nasıl görüneceğine dair spekülasyona neden oldu. Eğer bu yeni rol Sussex’lerin tacın tam zamanlı elçileri olmaktan uzaklaştığını görürse, bir dış gelir elde etme konusunda daha önce kendilerine uygulanan kısıtlamaları da kaldırır mı? Her ne kadar ayrıntılar hala tartışılıyor olsa da, Harry ve Meghan artık tam zamanlı çalışan kraliyet ailesi değilse, büyük olasılıkla diğer şirketler için çalışmaya başlayacaklar. Ve eğer mali açıdan bağımsızlarsa, bu tür çalışmaları üstlenmek gerekli olacaktır.

Markalar için bir varlık söz konusu olduğunda, Harry ve (özellikle) Meghan’ın değerlerini zaten kanıtlamış olduğu göz önüne alındığında etkileri çok büyük ve dünyayı kaplıyor: Yaklaşık 2 milyar insan 2018 düğünlerini izlemek için takipteydi. Instagram hesabı @SussexRoyal, Nisan 2019’daki lansmanından 24 saat sonra bir milyon takipçiyi buldu; Bugün 10 milyondan fazla takipçisi var.

Dünyanın en büyük markalarından bazılarının arzulandığını zaten kanıtladılar: Harry, Apple TV + için Oprah Winfrey ile zihinsel sağlık hakkında bir dizi üzerinde çalışırken, Meghan bu hafta Disney ile gelecek bir seslendirme konseri için çalışmalarda bulundu. (Disney çalışmasıyla birlikte, şirketleri bir fil koruma sadaka için büyük bir bağış yapacaklar.) Global marka şirketi Siegel + Gale’nin strateji direktörü Rana Brightman, “Tabii ki iş modeli gelişiyor,” dedi.

Ve belki de hiçbir kraliyet, kraliyet öncesi günlerinde, Ocak 2018’de hesaplarını sildiğinde 3 milyondan fazla takipçisi ile Instagram’da zaten popüler olan Meghan’dan daha ticari bir rol üstlenmeye hiç hazır olmamıştı.

İnfluencer pazarlama platformunun CEO’su ve Find Influence’ın kurucu ortağı Jamie Reardon, çiftin yaşam tarzı, güzellik, moda, aile ve seyahat alanlarındaki markalarla ilgilendiğini söyledi. Bununla birlikte, çalışmayı seçecekleri kişilerin muhtemelen Apple TV + serisi veya Disney seslendirme çalışması gibi hayırsever odaklı misyonlarına uygun olmaları bekleniyor.

Ross, “Markalarla çalışıyorlarsa, özellikle bu yeni rolü oluşturduklarında, gerçekten güvendikleri markalara bağlı kalacaklar” dedi. Örnek olarak, Meghan’ın tasarımcı arkadaşı Misha Nonoo da dahil olmak üzere bir dizi markayla ortaya koyduğu beş giyim eşyası koleksiyonu olan Smart Set’e işaret ederek İngiltere merkezli bir yardım kuruluşu olan Smart Works ile işsiz ve düşük gelirli kadınlar. Meghan, Nonoo’yu zaten bildiği ve güvendiği için, onunla takım kurmaya güveniyordu. Meghan ve Harry’nin yeni rolleri, kendilerinin de ifade ettiği gibi, “finansal bağımsızlık” arayışıyla geliyor. Neyse ki onlar için kazanç potansiyeli sınırsız gibi görünüyor. Tek bir sponsorlu Instagram yayını için Reardon, mevcut takipçi sayılarına göre 100.000 dolar tahsil edebileceklerini tahmin etti.

Topladıkları ağır ücretlere rağmen, Lake, çiftin #ad etiketli sosyal gönderilerle Instagram influencer rotasına gitmesinin pek olası olmadığını söyledi. Meghan ve Harry’nin üstlendiği her marka çalışması, Sussex arkadaşı George Clooney’nin Nespresso gibi markalarla yaptığı çalışmanın neticesinde uzun vadeli bir ortaklık şeklinde gelecektir. Lake, “Onları bir kerelik sponsorlu Instagram yayınları yapacak etkileyiciler olarak görmüyorum,” dedi. “Onları çok daha büyük ticari onay anlaşmalarıyla kendi markalarını geliştirdiklerini görüyorum ve bu sözleşmelerin tümü milyonlarca olacaktır. Onlar ve geliştirdikleri tüm platform için kesinlikle büyük kazanç potansiyeli var. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.