artwork

Portekiz’de rüzgar ve güneş enerjisi üretiminde rekor

4 ay önce

0

Enerji Düşünce Kuruluşu Ember‘in yeni raporuna göre Portekiz, geçen ay ilk kez güneş ve rüzgardan, elektriğinin yarısından fazlasını elde etti. Nisan ayında, yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin yüzde 51’e ulaştığını açıklayan Portekiz, aralık 2021’deki yüzde 49’luk önceki rekoru da geride bıraktı.

Ülkedeki güçlü güneş enerjisi dağıtımı sayesinde, İspanya’dan elektrik ithalatı ve düşük talep ile hidroelektrikte kuraklıktan kaynaklanan düşüşe rağmen, fosil yakıtların ürettiği enerji, yüzde 24 olarak ölçüldü.

Ember analisti Nicolas Filghum, “Avrupa bir kriz kışından çıkarken, rüzgar ve güneş enerjisindeki güçlü büyüme meyvelerini veriyor” dedi: Bu baharda, yenilenebilir enerji kaynakları şimdiden AB çapında kuraklığın ve yüksek elektrik fiyatlarının etkisini azaltmanın yanı sıra emisyonları da azaltıyor. Özellikle güneş enerjisindeki hızlı dağıtım,  bu yaz çok daha fazla rekorun geleceğini vaat ediyor.”

Portekiz, son birkaç aydır güneş enerjisi altyapısı üzerinde çalışıyor ve şimdi meyvelerini topluyor. Geçen yıl, ülke 0,9 GW güneş fotovoltaikleri (ışık fotonundan elektrik üretimi) kurarak güneş enerjisi kapasitesini yüzde 50’den fazla artırarak 2,5 GW’a çıkardı. Bu, yaklaşık 1 milyon eve elektrik gücü sağlamaya yetecek bir oran.

Böylece güneş enerjisi üretimi nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 360 GWh’ye çıkartı.  2022’nin temmuz ve ağustos aylarında  300 GWh’lik rekor kırılmıştı.

Portesiz enerji geçişinin bir sonraki aşamasına girdiğini söyleyen Ember analisti Matt Ewen, “Rüzgar enerjisi ve ara bağlantı, Portekiz’in 2021’de kömürü aşamalı olarak sonlandırmasını mümkün kıldı; güneş enerjisi de şimdi gazı şebekeden uzaklaştırıyor” dedi.