Porsche Taycan

Porsche’nin tarihinde ilk kez ürettiği EV modeli olan Taycan ülkemiz yollarına çıktıktan sonra 4S versiyonunu deneyimleme imkanı bulduk.

Günümüzde artık aralarından seçim yapabileceğiniz, sürekli büyüyen mükemmel elektrikli arabalardan oluşan bir havuz olmasına rağmen, bu duruma itiraz edenler haklı olarak her zaman bir şeyin eksik olduğuna işaret edecek: gerçekten harika bir elektrikli sürücü otomobili. Evet, bugünkü EV otomobillerin birçoğu, neredeyse Formula 1 otomobilleriyle yarışan hızlanmalarıyla sizi sersemletebilir. Ancak hem düz çizgide, hem de viraj performansı olarak sizi şaşırtabilecek bir otomobil varsa, o da sanıyorum ki Porsche Taycan’dır.

Ünlü Alman markasının serisinin en düşük ağırlık merkezi (direksiyon hakimiyetini büyük ölçüde etkileyen bir faktör) dahil olmak üzere kesinlikle tüm doğru bileşenlere sahip gibi görünüyor. Bu ayrıca pek de pratik olmayan bir performans otomobili değil; arka kapıları, arkada bir çift yetişkin için yeterli alan ve neredeyse bir hatchback otomobilinki kadar geniş bir yükleme alanı olan (366lt) bagaj kısmı var.

Taycan’ın 4S olarak adlandırılan giriş seviyesi bir versiyonunun yanı sıra, bir de Turbo ve Turbo S mevcut. Daha ucuz olan 4S, önceliğiniz şarjlar arasında uzun bir menzil ise, hem Turbo hem de Turbo S daha fazla güç ve ekstra standart kit alırken tercih etmeniz gereken detaylar. Şu an benim sizlere anlattığım ve iki gün boyunca kendisiyle zaman geçirdiğim 4S modeli olacak.

Basitçe söylemek gerekirse Taycan, bir tamamen elektrikli model olarak iç kalite açısından bilindik tüm Porsche kalitesine sahip durumda. Bunu otomobile bindiğim anda hemen gözlemliyorum. Sürüş pozisyonu da mükemmel. Çoğu elektrikli otomobilde olduğundan daha yakın oturuyorsunuz, böylece kendinizi tam anlamıyla sportif bir şeyin içindeymiş gibi hissedebiliyorsunuz. Koltuklar virajlarda iyi bir şekilde destekleyici, aynı şekilde daha uzun yolculuklarda rahat.

Teknolojiden hoşlanıyorsanız, Taycan’da sahip olabileceğiniz dört dokunmatik ekranı takdir edeceksiniz. Direksiyon simidinin arkasındaki gösterge grubu tamamen özelleştirilebiliyor. Size navigasyon talimatlarından köşelerde ne kadar G kuvveti oluşturduğunuza kadar her şeyi gösterebilen şık görünümlü 16,8 inçlik kavisli bir dijital ekran mevcut. Taycan’ın kalın ön ve arka sütunları ve sığ arka camı görüşünüzü biraz engelliyor. Arka görüş kamerası, ön ve arka park sensörleri ve LED farlar standart donanımda yer alıyor.

Taycan, aslında yapısı itibarıyla bir hafta sonu oyuncağı değil. Porsche Panamera’dan biraz daha küçük ama ön ve arka koltuklarda oldukça fazla baş ve diz mesafesi var. Ayrıca yine eşya saklama alanı bulunuyor. Arkada iki arka koltuk bulunuyor. Üçüncü koltuk opsiyonel. Bu koltuklar da 60/40 oranında katlanıyor.

Performansına gelince, araçta pillerden oluşan ekstra ağırlığın olabildiğince büyük bir kısmı otomobilin altına yerleştirilmiş ve sonuç olarak Taycan dikkat çekici derecede çevik hissettiriyor. Bu otomobil ailecek performans keyfi alınabilecek bir spor araç. Otomobilin gaz pedalına yüklenildiği andan itibaren size verdiği geri dönüşler müthiş. Bir anda hızlanabilen bu elektrikli motoruyla otobanlarda kendinizi alışık olmadığınız hızlarda bulabilmeniz mümkün. Özellikle direksiyon simidinde yer alan düğmeyi “Sport Plus” moduna aldığınızda otomobilin hızlanması adrenalin seviyenizi oldukça yükseğe çıkarabilen cinsten. Hızlandıkça koltuğunuza adeta çivilenebiliyorsunuz. Otomobilin arka aksında iki oranlı bir şanzıman mevcut. İlk oran kalkışlarda bu derece seri ve atak olmasını sağlarken, ikinci oran ise daha yüksek hızlara çıkıp daha fazla menzil üretebilmesi için kullanılmış. Bu otomobilin sunduğu 575Bg gücü adeta tüm iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. 2.3 tonluk ağırlığıyla neredeyse bir lüks SUV kadar olan Porsche Taycan’ın yine de tüm bu bahsettiğimiz performans özellikleriyle sürücüsüne bunu hissettirmiyor.

Porsche’nin tarihinde üretmiş olduğu ilk elektrikli modeli olan Taycan ülkemizde piyasaya çıktığından beri çok ilgi görmekte. Özellikle İstanbul’da son dönemlerde yollarda şahsen sıklıkla kendisiyle karşılaşmaktayım. Türk spor otomobil severleri ve Porsche tutkunları arasında da kendisine özel bir kitle edineceğini düşündüğümüz Taycan, ülkemizde şarj ağının da yaygınlaşmasıyla tam bir sportif aile otomobili olarak göze çarpıyor.

Hayal Et ve Gerçekleştir-campaigntrÖmer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu  

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.