Site icon Campaign Türkiye

Porsche Taycan Cross Turismo

Eskiden otomobillerin rolleri çok netti. Hızlı gitmek için ya bir sportif ya da geniş ailenizi taşımak için station wagon otomobilleriniz olurdu. Porsche Taycan Cross Turismo tüm bunları harmanladığını bize gösteriyor.

Porsche, bunu tamamen Taycan’ın elektrikli dört kapılı coupe’sinin beş kapılı bir versiyonu olarak tanımlıyor ve daha uzun, station otomobil benzeri gövdesinin ekstra çok yönlülük sunduğu anlamına geldiğini söylüyor. Bu kesinlikle doğru: Yükseltilmiş tavan çizgisi, Cross Turismo’ya normal otomobilden önemli ölçüde daha fazla baş ve bagaj alanı sağlıyor. Yine de değişiklikler burada bitmiyor.

Cross Turismo, standart Porsche Taycan ve Porsche Taycan Sport Turismo’dan (aynı yükseltilmiş tavan çizgisine sahip) 20 mm daha yüksek veya isteğe bağlı arazi paketini belirlediyseniz “Lifting” modunda 30 mm daha yükselebiliyorsunuz. Evet, yanlış okumadınız: Off-road paketi.

Cross Turismo sınıfındaki iddialı rakipleri Audi RS6 ve Mercedes-AMG E63 gibi hızlı rakiplerinden farklı olarak, pist tur sürelerine daha az ve çamurlu kırsal yollarda gezinmenize daha çok yardımcı olmaya odaklanmış.

Bunu yapmak için sadece süspansiyon ayarlarını yapmakla kalmıyor, aynı zamanda gevşek yüzeylerde kullanım için özel bir Gravel sürüş moduna ve onu çizilmelere karşı korumak için plastik gövde kaplamasına sahip. Ama burada bir saniye duralım. Bu bir Porsche. Peki, pratiklik adına performanstan gerçekten ödün verilmiş mi? İlerleyen paragraflarda Cross Turismo’nun günlük kullanılabilirliğini, onu sürmenin ne kadar eğlenceli olduğunu, çalıştırmanın ne kadara mal olacağını araştıracağız.

Porsche Taycan Cross Turismo’nun kaba ve hazır dış görünümü göz önüne alındığında, iç tasarımın standart Taycan’dan neredeyse ayırt edilemez olması belki biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Bir Cross Turismo’da olduğunuzun tek gerçek ibaresi ön gösterge panelinin üstüne monte edilen isteğe bağlı pusula. Bu aynı zamanda irtifanızı ve zamanı dijital bir ekranda gösteriyor. Ama bundan çok fazla şikayet etmeyeceğiz çünkü Porsche Taycan’ın içi mükemmel bir tasarım parçası. Cross Turismo’daki her yüzey, anahtar ve düğme, uygun bir şekilde üst sınıf hissediyor.

Cross Turismo’da dört dev ekrana sahip olabilirsiniz. Bunlardan üçü – direksiyon simidinin arkasındaki ve gösterge panelinin ortasındaki iki dokunmatik ekran standart. Önde yanınızdaki yolcunuza görmesi için bir tane olması için ekstra ücret ödeyerek hızınızı görebilir veya uydu navigasyonu ile oynayabilirsiniz

Direksiyon simidinin arkasındaki gösterge paneli, tamamen özelleştirilebilir ve navigasyon talimatlarından köşelerde ne kadar G kuvveti ürettiğinize kadar her türlü bilgiyi gösterebilen şık görünümlü 16,8 inç kavisli bir dijital ekran. Aracın özelliklerinin çoğu, dokunsal geri bildirime sahip merkezi bir 8,4 inç dokunmatik ekran ve üzerinde 10,9 inç bilgi-eğlence ekranı kullanılarak kontrol ediliyor. Çok fazla fiziksel düğme yok ve sürüş sırasında dokunmatik ekran simgeleri bulmak çok kolay değil. Cross Turismo’nun alt ekranını kolunuzu bükmeden kullanmak zor. Alışmak için biraz zaman gerektiren, dikkate alınması gereken çok katmanlı menüler de var. Burmeister ses sistemine de söylenecek tek kelime var. Mükemmel.

Daha yüksek oturma pozisyonu kavşaklarda daha rahat bir görüş açısına sahip. Arka görüş, daha geniş bir cam sayesinde standart Taycan’dan daha iyi. Ama omuz üstü görüşünüz kalın arka sütunlar tarafından çok ferah sayılmaz.

Porsche Taycan Cross Turismo arka koltuktaki yolcu alanına önem vermiş. Ön koltuktaki yolcular da iyi bir şekilde konfor alanına sahipler. Arka kısımdaki üç yolcu oldukça yeterli baş ve bacak mesafesinden yararlanıyor 446 litrelik bir bagaj hacmi mevcut durumda. Arkada, Cross Turismo üç yetişkin yolcuyu kolayca barındırabiliyor ve kare şeklindeki tavan çizgisi yolculara standart otomobilde olduğundan çok daha fazla boşluk bırakıyor (Porsche bu konuda ekstra 47 mm aldığınızı iddia ediyor). Bu, Cross Turismo’nun arkasına şaşırtıcı derecede havadar bir hava veriyor ve arka koltuktaki yolcular için güzel bir bonus diyebiliriz.

Peki, Taycan Cross Turismo’nun orijinal Porsche Taycan’dan 20 mm daha yükseğe oturması, otomobilin doğal çevikliğini tehlikeye mi atıyor yoksa sınırlandırıyor mu? Normal modda, örneğin, özellikle zorlu yollarda standart otomobile göre hızlı virajlarda biraz daha fazla gövde eğimi ve keskin tepeler üzerinde biraz daha dikey hareket elde ediyorsunuz. Bu gövde hareketleri her zaman kontrollü ve tamamen öngörülebilir hissettiriyor. Sport veya Sport Plus modunda Cross Turismo daha da etkileyici. Bu filmi biz geçen sene bu sayfalarda sizlere tanıttığımız Porsche Taycan’da da görmüştük.

O kadar güvenli yol tutuşu var ki, şehir içi ya da ormanlık yollarda sınırlarını bulmanız pek mümkün değil ve direksiyonu size ön tekerleklerle çoğu içten yanmalı performans otomobillerinde elde ettiğinizden çok daha iyi bir bağlantı hissi veriyor. Her milimetre hareketin aracın yörüngesi üzerinde ince ama olumlu bir etkisi var ve size maksimum güven vermeyi başarmış.

Eğer kendinize nihai elektrikli araç sürüş deneyimi arıyorsanız, alçak gövdesi ve optimum ağırlık dağılımı ile standart bir Porsche Taycan coupe hala biçilmiş kaftan. Ama bir aileniz varsa ve biraz daha pratiklik istiyorsanız Cross Turismo’nun daha çekici bir paket olduğunu düşünüyoruz. Daha büyük bir bagaj, daha geniş arka koltuklar ve daha fazla görünürlük ile gelen artırılmış çok yönlülükten faydalanmakla kalmıyor, aynı zamanda sürüş deneyimi de ülkemizin hırpalanmış yolları için mükemmel bir şekilde uyarlanmış. Daha önceki Taycan coupe deneyimimize dayanarak, 4S’in hala bu serideki en mantıklı seçim olacağını düşünüyorum.

 

 

Ömer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu

Exit mobile version