artwork

Porsche Macan

2 yıl önce

2

Porsche Macan, rakiplerinin çoğundan farklı şekilde keskin sürücüler için tasarlanmış bir sportif SUV olmuş da diyebiliriz.

Yenilenen Porsche Macan, aslında bir Cayman’ı geride bırakan ancak Porsche rozetinden ve onunla birlikte gelen sürüş keyfinden vazgeçmek istemeyen alıcıları hedefliyor. Macan kısaca eğlenceli ama makul ölçüde pratik bir SUV otomobil. Hatta şahsen Cayenne’i hantal görünümlü bulan bendeniz için göze daha hoş gelen bir tasarıma da sahip.

Porsche Macan, 10 yıl önceki ilk dünya lansmanından bu güne üreticisi için büyük bir satıcı haline geldi. Stuttgart markasının diğer SUV’si Porsche Cayenne’den daha küçük ve daha uygun fiyatlı bir seçenek ve Audi SQ5, Mercedes-AMG GLC ve Jaguar F-Pace’in ateşli versiyonlarına rakip olmuş durumda.

Macan’da henüz tam elektrikli versiyon ve plug-in hybrid de yok. Halen dört veya altı silindirli turboşarjlı benzinli motor seçenekleriyle ve üç farklı donanım ile ülkemizdeki bayilerinde satışa sunulmuş durumda. Benim sizlere bu sayfalarda anlattığım diğerlerine nazaran ( S ve GTS versiyonları) yavaş modeli bile hot hatch’leri trafik ışıklarındaki kalkışlarda korkuturken, S ve GTS versiyonları 0-100km’s’i 5 saniyeden daha kısa sürede tamamlayabilme maharetleri var.

Macan’ın dişleri oldukça uzun olsa da, Porsche ürünlerini hayatları boyunca yumuşatmayı ve bilemeyi seviyor ve bu da bir istisna değil. Macan’ı daha genç rakiplere karşı rekabetçi tutmak amacıyla en son tanıtılan ince ayarlı dış tasarım ve elden geçirilmiş bir iç mekan ile iki büyük makyaj operasyonu geçirmiş.

Peki, bugün ülkemizde satışta olan en iyi spor SUV Porsche Macan mı? Performansını ve iç kalitesini nasıl değerlendirdiğimizi, ne kadar pratik olduğunu, işletme maliyetlerinin makul olup olmadığını ve hangi versiyonun en iyi olduğunu öğrenmek için bu sorunun yanıtını bulmaya çalışalım. Yüksekliği ve erişimi ayarlanabilen bir

direksiyon simidi ve 8 yönlü elektrikli olarak ayarlanabilen sürücü koltuğu, Porsche Macan’da standart. Bu nedenle ideal sürüş pozisyonunuzu uyarlamak kolay. Koltuk, size spor otomobil hissini vermek için biraz aşağı inecek ve konumu platformdaşı Audi Q5’tekinden daha doğal.

Sıcaklık ve fan hızı da dahil olmak üzere tüm ana kontrollerin bulunması kolay. Ama küçük olanlardan bazıları orta konsoldaki dokunmaya duyarlı düğmelerle çalıştırılıyor. Bu size bir sorun gibi gelmeyebilir. Fakat onları fiziksel düğmelerle bulabildiğiniz şekilde hissederek bulamayacağınız için onları kullanmak için yoldan uzağa bakmanız gerekiyor. Ayrıca üzerinde bulundukları parlak siyah yüzeyi yansıtıyor. Çarpan güneş ışığı, simgelerin okunmasını zorlaştırıyor. Ses ve yolculuk bilgilerinden navigasyon haritasına kadar her şeyi gösterebilen net renkli ekran yine onun kadar net göstergelerin yanında yer alıyor.

Macan, spor SUV standartlarına göre makul bir ileri görüş sunuyor. Ön cam direkleri çoğu rakibinden daha geniş değil ve nispeten geriye doğru eğimli olmalarına rağmen kavşaklarda ve döner kavşaklarda görüşünüzü çok fazla engellemiyor. Oldukça büyük kapı aynaları da otoyoldaki şerit değişiklikleri için iyi bir görüş sağlıyor. Ön ve arka park sensörleri tüm modellerde standart.

Uydu navigasyon, dijital radyo, Bluetooth, USB bağlantısı, 10,9 inç renkli dokunmatik ekran ve 10 hoparlörlü, 150 watt’lık ses sistemi de yine Macan serisinde diğer standart donanımlar arasında. Apple Car Play mevcut olmasına rağmen Android Auto bulunmaması bu işletim sistemini kullananları üzebilir. Macan’ın prestij rozetine layık olduğunu hissettirmek için isteğe bağlı deri yükseltmelere bir servet harcamanıza gerek yok.

Porsche Macan’ın şık siluetinin içinde ön tarafta bolca yer var ve 1.80+ boyundaki sürücüler bile kendilerini kuşatılmış hissetmiyorlar. Öne veya arkaya kaydırılabilen ve orta bölme için kapak görevi gören minderli kol dayanağının hemen önüne uygun bir şekilde yerleştirilmiş iki sabit bardaklık elde edebiliyorsunuz. Aynı bölmede iki adet USB-C soketi bulunuyor. Bu nedenle telefonunuzu gözden uzak bir yerde saklamak için mükemmel. Macan’da Audi Q5 ve BMW X3 dahil olmak üzere çoğu rakipten daha az arka diz mesafesi var. Uzun boylu yolcular dizlerini öndeki koltuklara sürterek bulabilirken, ortadaki herkes büyük merkezi zemin tünelinin her iki yanında ayakları için yer bulmak zorunda kalacak.

Macan’ın bagaj tabanı yükleme dudağıyla aynı hizada olup içine eşya yerleştirmeyi kolaylaştırmış. 500 litrelik hacmiyle sınıfının en büyüğü değil ama makul derecede yeterli. Yararlı dokunuşlar arasında sağlam yükleme bölmesi kapağının alt tarafına takılı bir kargo ağı, 12V priz, alışveriş çantası asmak için bir kanca ve daha küçük şişeleri saklamak için mükemmel bir ağ tutucuya sahip gömme bir bölme sayılabilir. Arka cam sileceğinin altında gizli bir düğmeye basarak bagaj kapağını anahtarsız açabiliyorsunuz.

Porsche Macan, 1.984 cc hacminde, 265 bg güç ile 400 Nm tork değeri üreten bir motora ve 6.4 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlama hünerlerine sahip. Otomobilin maksimum hızı ise 232 km/s. Macan’ın hangi versiyonunu alırsanız alın, standart olarak mükemmel yedi vitesli çift debriyajlı otomatik şanzıman (PDK olarak adlandırılıyor) bulunuyor. Macan belirgin bir şekilde spor odaklı ve standart halinde bile en iyi sürüşe sahip SUV’lardan daha sağlam bir his veriyor. Buna rağmen özellikle daha büyük, isteğe bağlı alaşım jantlar için opsiyon kutucuğunu işaretlemekten kaçınırsanız günlük kullanım için yeterince uyumlu da. Süspansiyonun sertliğini değiştirmenize izin veren uyarlanabilir bir kurulum olan Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimine (PASM) yükseltebilirsiniz ve daha yuvarlak bir sürüş ve yol tutuş dengesi istiyorsanız bunu düşünmeye değer.

Her şeyden önce, spor SUV’ler hızlı ve eğlenceli olmalı ve Porsche Macan bu noktaları kesinlikle yerine getiriyor. Özellikle havalı uyarlanabilir süspansiyonla donatıldığında bir düğme hareketiyle anında konforlu cruiser’dan yol hırpalayıcısına dönüşebilir. İç mekan kalitesi de etkileyici ve tüm bu yazdıklarımız ışığında günlük kullanım için gayet iyi bir SUV olduğunu söyleyebilirim.

Hayal Et ve Gerçekleştir-campaigntr

 

Ömer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Mercedes-Benz’in yeni modeli CLE Coupé Türkiye’de

CLE, teknolojik lüksün tüm imkânları ile kullanıcıları buluşturuyor....

Mercedes 360 derece dönebilen elektrikli G Wagon’u tanıttı

Mercedes’in yeni elektrikli modeli G Wagon, tanıtıldı...