Porsche Cayenne Technology Workshop

Porsche’nin başarılı SUV modeli Cayenne 3. nesline kavuştu. Yeni teknolojilerin yoğun olarak kullanıldığı Cayenne’deki teknolojik yenilikleri görmek adına Almanya’da düzenlenen etkinliğe katıldık.

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Porsche’nin ilk olarak 2002 yılında tanıttığı SUV sınıfındaki temsilcisi Cayenne birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Spor otomobil üreticisi olarak tanıdığımız Porsche’nin bu sınıftaki temsilcisi Cayenne tüm eleştirilere rağmen başarılı bir grafik çizdi ve markaya en çok gelir getiren modellerden biri oldu.

Ağustos ayı sonunda gerçekleşen lansmanı ile 3. nesli tanıtılan Cayenne, kullandığı yoğun teknoloji ile eski modellerinden ve rakiplerinden farklılaşıyor. Porsche de bu yeni teknolojilerini Almanya’da gerçekleştirdiği bir workshop ile basın mensuplarına tanıttı.

Etkinlik 6 ayrı workshop’tan oluşuyordu. Etkinlikteki katılımcılar gruplara ayrılarak farklı workshop’lara katıldı. Her bir etkinlikte Porsche Cayenne’in geliştirilmesinde görev alan mühendisler sunumu gerçekleştirdi. Kapsamlı olarak tanıtılan Cayenne’de kullanılan yüksek teknoloji ve markanın diğer modelleriyle paylaştığı teknolojiler sayesinde yeni Cayenne eski modellerinden çok daha farklılaşmış.

1. Teknik

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Bu workshop’ta yeni Porsche Cayenne’de kullanılan yeni motorların detayları paylaşıldı. 3 farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak olan Cayenne’in yeni motorları yüksek verimlilikleri ile öne çıkıyor. Eski modele göre performans verileri gelişmiş olmasına rağmen yakıt tüketimi azaltılmış.

 

2. Şasi

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Cayenne’in şasi ve yürüyen aksamında önemli geliştirmeler mevcut. 3 chamber air suspension, arka aks yönlendirme, yeni fren teknolojisi otomobilin pek görünmeyen ama etkisini fark ettiren teknolojileri. Elektromekanik direksiyon ise sürücüye doğrudan bilgileri iletiyor.

 

3. Elektrik / Elektronik

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Workshop’lar içerisinde en yoğun workshop bu oldu diyebiliriz. Otomobilin orta konsolunda yer alan 12.3 inçlik bilgi eğlence sisteminin dışında akıllı teknolojiler yer alıyor. Online navigasyon, Connected Speech, Central Drive Assistance gibi teknolojiler ilgi çekiciydi.

 

4. Gövde

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Otomobilin üretiminde kullanılan alümiyum önemli bir hafifleme sağlamış. Parçaların birleşiminde kullanılan özel tutkal sayesinde hem üretim hızı artmış hem de ağırlık tasarrufuna katkıda bulunulmuş. Hafifleyen gövdenin en büyük artısı performans ve tüketim rakamlarına olumlu etkisi.

 

5. On-Road

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Etkinliğin en keyifli noktası şüphesiz yeni Cayenne’lerle piste çıkmak oldu. Profesyonel pilotlar Cayenne’in yol performans limitlerini bize gösterdi. Bu kadar büyük bir gövdeye sahip olan modelin bu kadar dinamik olduğunu görmek şaşırtıcıydı. Kuru asfalt performansı spor otomobilleri kıskandıracak seviyede.

 

6. Off-Road

porsche-cayenne-technology-workshop-1

Genellikle şehrin pahalı caddelerinde karşılaştığımız Cayenne’in arazi performansı beni en çok şaşırtan noktalardan biri oldu. Üstelik standart lastiklerle bu arazi performansını göstermesi en büyük artısı. Rakiplerine fark yaratacak bir nokta.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.