artwork

Plasenta, WPP bünyesine katıldı

10 yıl önce

0

Dünyanın en büyük reklam ve pazarlama grupları arasında yer alan WPP bünyesindeki Y&R, Türkiye’nin önde gelen sosyal medya ajanslarından Plasenta Conversation Agency’nin çoğunluk hissesini satın aldı. Plasenta aşağıdaki tweet’le WPP’ye merhaba dedi.

 

Y&R İstanbul da sıcak bir karşılama ile yanıt verdi:

 

2011 yılında kurulan Plasenta, Türkiye’de ve uluslararası arenada sosyal medya izleme, yönetim ve dijital proje geliştirme hizmetleri vermekle birlikte; mecra bağımsız içerik üreterek ekranlar arası diyalog odaklı kreatif çalışmalar gerçekleştiriyor. Türkiye’de Kristal Elma ve Felis gibi önemli ödüllere sahip olan Plasenta; Stevie Ödülleri’nde de bu yıl “Yılın Ajansı”, “Yılın Ortadoğu ve Afrika’da En Hızlı Büyüyen Ajansı” ve “Yılın Avrupa’da En Hızlı Büyüyen Ajansı” dallarında ödül kazandı. Plasenta Conversation Agency’nin 60’ın üzerinde çalışanı ve Coca-Cola, Vodafone ve TEB BNP Paribas’nın da aralarında yer aldığı müşterileri bulunuyor.

WPP’nin açıklamasına göre, Plasenta 2012 yılında 3.5 milyon TL gelir elde etti. Plasenta’nın Eylül 2012 ile Eylül 2013 dönemindeki audit edilmeyen geliri ise 7.3 milyon TL olarak açıklandı. WPP’nin, Türkiye’nin de içinde bulunduğu hızlı büyüyen pazarlara yatırım stratejisinin bir parçası olan bu yatırım, grubun son iki yıl içinde Türkiye’de gerçekleştirdiği dördüncü yatırım.

WPP bünyesindeki Y&R şirketlerine çoğunluk hissesi ile katılan Plasenta, bağımsız kimliğini koruyacak.Bu anlaşmayla global bilgi, iç görü ve teknikleri daha etkin bir şekilde kullanmaya başlayacak olan Plasenta, ilerleyen yıllarda büyüme hızını artıracağının da sinyallerini veriyor.