artwork

Pinterest Türkiye’den markaların ilgisini çekti

12 sene önce

0

Yakaladığı hızlı büyüme ivmesiyle internetin yeni fenomeni haline gelen sosyal ağ Pinterest özellikle son dönemde markaların da ilgisini çekmeyi başardı. Bu ilginin nedeni tabii ki bir hevesten ibaret değil. Pinterest’in trafik sağlama oranının Google+, YouTube ve LinkedIn’in toplam oranından fazla olması; sitede kalma oranının yine Twitter, Google+ ve LinkedIn’in toplamından yüksek olması gibi veriler markaları bu siteyle ‘ilgilenmeye’ itiyor. Kullanıcılarının büyük çoğunluğunun kadın olması da cabası…

Hangi markalar kullanmaya başladı?

Özel alışveriş sitesi markafoni‘nin Pinterest sayfasında 220’nin üzerinde takipçisi var. Istanbul Fashion Week, Fashioninspiration, For Girls, For Boys, Accessories, Shoes, markafoni Plaza, markafoni LookBook, Celebrities ve We Like isimlerini verdiği 7 panoda paylaşımlarda bulunuyor. Markanın, özellikle kendi kreasyonları için kamera karşısına geçen ünlülerin yer aldığı Celebrities panosu ilgi görüyor. Son olarak İstanbul Moda Haftası için bu sayfadan davetiye dağıtan markafoni, Pinterest’in doğasına uygun olarak da çok sayıda kullanıcıyı takip ediyor ve onlarla etkileşime giriyor.

Yine online alışveriş sitesi outletim.com da Fashion&Style/Men, Fashion&Style/Women, Lookbook/Men, Lookbook/Women, Music&Movie ve We Like gibi panolarla Pinterest’i etkin kullanmaya çalışan markalarımızdan biri. Türkiye’den bu siteyi ilk kullanan markalardan ikisinin online alışveriş odaklı olması Pinterest’in yeni alışveriş dünyasında edineceği yerin de bir işareti.

Son olarak, yeni reklam kampanyası için Adriana Lima ile anlaştığını duyurarak dikkatleri üzerine çeken Mavi de ‘pinlemeye’ başlayanlardan. Mavi Style, Mavi People, I <3 Denim, İstanbul O_o, Mavi Store gibi panolarıyla ve 64 pin, 27 like, 38 takipçi, ve 22 takip rakamlarıyla da bu işi ciddiye aldığını gösteriyor…

BMW i3 Konsept, BMW 1 serisi gibi panolarda kendi görsellerini paylaşan BMW Türkiye bu tarzını devam ettirerek sadece kendi ürünleri üzerinden devam edeceğinin işaretlerini veriyor.

Ayrıca dijital iletişim ajansı Turkline da kendi projelerinin yanı sıra Infographics, Social Media gibi panolarında dijital iletişim adına faydalı paylaşımlarda bulunmaya devam ediyor. Yine dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı Pixelplus da bu alanda önemli infografiklerin, araştırmaların yanı sıra ajans çalışanlarının sevdikleri filmlerin, okudukları kitapların da paylaşıldığı oldukça renkli panolara sahip.

Binboa Vodka ise BMW Türkiye’nin aksine, kendi alanının dışına çıkmaktan çekinmemiş. 13 tane panosunun yalnızca ikisini kendi ürünlerine ayıran marka, Kadınlara Hediyeler, Kadın Hediyeleri, Erkeklere Hediyeler ve Corporate Weekend Kış Sporları kategorilerindeki paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Marka kısa zamanda 80’e yakın takipçiye ulaşmış.

Ne yapmak gerekiyor?

Grey İstanbul Dijital Pazarlama Direktörü Bülent Keleş’in Pinterest for Brands başlıklı sunumuna göre (Sunumun tamamına slideshare.net/bkeles adresinden ulaşılabilir) markaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri takipçileri spam yağmuruna tutmamak. Diğer kullanıcılarla pin, repin, like yollarıyla iletişim kurmak ve bu iletişimi sürdürmek de Bülent Keleş’in önem verdiği noktalardan biri. Yine aynı sunumda, ideeli.com adlı bir internet sitesinin son altı ayda Pinterest yardımıyla gelen trafiği %446 oranında artırdığı gibi can alıcı bilgiler görmek mümkün.

Burada markaların, sosyal medyanın ve özelde de Pinterest’in doğasına uygun davranıp davranmayacağı oldukça önemli. Mecraya uyum sağlamak yerine mecrayı kendine göre değiştirme çabasına giren markaların burada aradıklarını bulamayacakları aşikar.

Pinterest’te nelerin ilgi gördüğünü, nelerin sevildiğini merak edenler ve bu mecraya girerken izleyeceği yolu çizmeye çalışanların bu linkteki10 Most-Followed Users on Pinterest” başlıklı habere göz atmaları da faydalı olabilir.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...