Pinterest reklam yayınlamaya başlıyor

Pinterest, verdiği hizmetten para kazanmak amacıyla “zevk sahibi” reklamları “promoted” iletiler halinde yayınlamaya başlayacağını duyurdu.

Pinterest’in CEO’su ve kurucu ortağı Ben Silbermann, blog yazısında “flash banner reklamları ya da pop-up reklamlar” yayınlamaktan kaçınacaklarını söyledi.

Pinterest beta test reklamlara seçilmiş bir grup işten, belli “pin”leri promosyonlu pin şeklinde sunarak başlayacak. İlk reklamlar ücretsiz olacak çünkü Pinterest kullanıcılardan geri bildirim almak istiyor.

Test ederken, promosyonlu pin’ler arama sonuçlarında ve kategori kaynaklarında görülecek. Silbermann, örnek olarak bir kostüm mağazasından bir Darth Vader kıyafetinin “Cadılar Bayramı” aramasında promoted pin olarak sunulmasını gösterdi.

Pinterest’in reklamlara geçmesi uzun zamandır bekleniyordu çünkü başka hiçbir gelir kaynağı yok. Yine de kullanıcılardan ters tepkiler almamak adına dikkatli olmalarında fayda var çünkü bilindiği üzere fotoğraf paylaşım sitesi Instagram, para kazanmak için şartlarını değiştirdikten sonra U dönüşü yapmak zorunda kalmıştı.

Silbermann “Biliyorum bazılarınız şöyle düşünecek: ‘Süper… Banner reklamları geliyor.’ Ama buna izin vermemek konusunda kararlıyız.”

Pinterest tüm promosyonlu iletilerin reklam olarak işaretleneceğine ve reklamların böylelikle şeffaf olacağına söz veriyor. Ayrıca tüm promosyonlu iletilerin kişilerle ilişkili olacağını çünkü bunların insanların gerçekten ilgilendiği şeyler –lezzetli bir tarif ya da sizin tarzınız olan bir ceket- hakkında olacağını söylüyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.