artwork

Pinterest, en popüler üçüncü sosyal ağ oldu

12 yıl önce

0

Experian araştırma şirketi tarafından yayınlanan son rapora göre Pinterest’in yükselişi sürüyor. 2009 yılında geliştirilmeye başlanan site  Amerika’daki en popüler siteler listesinde Facebook ve Twitter’dan sonra üçüncü sırada.

Rapora göre sosyal network bağımlılığı yeni bir boyuta ulaştı. Amerika’daki yetişkinlerin yüzde 91’i sosyal medya sitelerini düzenli olarak kullanıyor. Bunun yanında geçtiğimiz yıl bu alanda birçok değişiklik yaşandı ve Pinterest’in yükselişi ile birlikte Barack Obama bile sitenin kullanıcısı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Pinterest’in ilk 10 sosyal network arasına girmesi de sürpriz bir gelişme olarak algılanmıştı. 2012’nin Ocak ve Şubat aylarında sitenin trafiğinde yüzde 50 oranında artış yaşandı. Site kullanıcılar için eğlenceli olmasının yanı sıra pazarlamacılar için de fırsatlarla dolu bir dünya sunuyor.

comScore’un açıkladığı son rakamlar da sitenin başarısını gösteriyor. Rapora göre Pinterest’e yalnızca şubat ayında Amerika’dan 17.8 milyon kişi üye oldu. Pinterest aynı zamanda şubat ayında sitede harcanan zamanın 89 dakikayı bulması sayesinde de birçok siteden önde gidiyor. Bir Facebook kullanıcısının aylık olarak sitede harcadığı süre ise ortalama 405 dakika.

Trippy, Wanderfly ya da Gentlemint gibi siteler Pinterest’in konseptinden esinleniyor ve siteyle rekabet etmeye çalışıyor. Buna rağmen Pinterest popüleritesini daha uzun süre koruyacak gibi görünüyor.