Philips Rijksmuseum’daki meyveleri ortadan kaldırdı

İnsanların hem gerçek hayatta hem de müzelerdeki natürmortlarda meyvelere pek ilgi göstermediğini fark eden Philips Rijksmuseum’daki meyveleri ortadan kaldırdı. Philips’in bu çalışması, meyve ve sebze sıkma makinesinin tanıtımı için yapıldı.

Rijksmuseum’da sergilenen üç natürmort, meyvesiz şekilde yeniden yapıldı.

Rijksmuseum Amsterdam’da yer alıyor ve Vermeer’den Rembrandt’a, özellikle “Hollanda’nın Altın Çağı”na ait pek çok önemli esere ev sahipliği yapıyor. Philips de müzenin önde gelen sponsorları arasında yer alıyor. Hatta Rembrandt’ın en ünlü eserlerinden Gece Devriyesi, “Philips kanadı” isimli bölümde sergileniyor.

İnsanlar meyve yemiyor

Bu iş birliğini meyve ve sebze sıkma makinesinin tanıtımı için kullanan Philips Rijksmuseum’daki meyveleri ortadan kaldırdı. Philips, “İnsanlar natürmortlardaki meyvelere pek dikkat etmiyor. Aynı şekilde, gerçek hayatta da meyve ve sebzeler o kadar dikkatlerini çekmiyor. Bu durum büyük sağlık sorunlarıyla sonuçlanabilir” diyor.

Müzeyi ziyaret eden kişiler, Jan van Huysum’un “Still Life with Flowers and Fruit”, Anthony Oberman’ın “Still Life with Fruit in a Terracotta Dish” ve Floris Claesz van Dijck’in “Still Life with Cheese” eserlerinde bir tuhaflık olduğunu fark ediyorlar. Hatta bir müze görevlisi, tabloda kalmış tek elmayı da ziyaretçilerin gözleri önünde yerinden çıkarıyor ve meyve sıkma makinesine atıyor.

Ogilvy Amsterdam tarafından hazırlanan kampanyanın içgörüsünü, Avrupalıların %85’inin günlük beslenmelerinde meyve ve sebzeye yer vermemesi oluşturuyor. Müzedeki aktivasyonun yanı sıra Philips’in YouTube kanalında, izleyicilerin “kendi şaheserlerini” hazırlamaları için çeşitli taze meyve suyu karışımlarının da tarifleri veriliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.