P&G ve Mastercard ile tüyleri diken diken eden yaratıcılık üzerine

Cannes Lions 2018’in ikinci gününde P&G ve Mastercard, Economist panelinde bir araya geldi ve yaratıcılığın ölçümlenmesinden bahsetti. Panele Mastercard’ın CMO’su Raja Rajamannar ve Procter & Gamble’ın CMO’su Mark Pritchard katıldı.

Mastercard CMO’su Raja Rajamannar, P&G CMO’su Mark Pritchard ve Mars Global Başkanı Andrew Clarke

Rajamannar, bildiğimiz anlamda reklamcılığın artık geçerli olmadığını, bu dönüşümün Mastercard’a sponsorluk ve deneyimsel pazarlama alanlarına odaklanma olarak yansıdığını anlattı. “Odağımızı hikaye anlatımı odaklı deneyimsel pazarlamaya kaydırdık” açıklamasını yapan Rajamannar, buna bağlı olan yeniden yapılanmanın da kadınlara daha fazla vurgu yaptığını ekledi.

“Satın alma kararlarının %80’inin kadınlar tarafından verildiğini biliyoruz. Bu nedenle pazarlama personelimizin %80’i de kadın olmalı ve kadınlar sadece alt basamaklarda değil, hiyerarşinin her adımında yer almalı. Şu anda bu hedefe yakınız. Ekibimdeki kadınlar, kadınları benden çok daha iyi anlıyor” diyen Mastercard CMO’su, aynı zamanda insanlara spordan seyahate uzanan 9 tutku noktasında deneyimler yaşattıklarını belirtti.

Yaratıcılık ölçülmez, hissedilir

Panelin bir diğer katılımcısı olan P&G CMO’su Mark Pritchard, yaratıcılığı ölçmek yerine hissettiğini anlattı. “Ne kadar ölçersek o kadar kötüye gidiyor, bu nedenle ölçmek yerine ortaya çıkan sonuçlara odaklanıyoruz” diyen Pritchard şöyle devam etti:

“Tide kampanyasının ne kadar başarılı olacağını ölçmek mümkün değildi ancak büyüsünü hissedebiliyordum. Tüyleri diken diken etme etkisi üzerine karar verdim. Yakın zamanda bana yeni bir Pantene kampanyası sunuldu. Tüylerim diken diken oldu, harika bir fikir olduğunu böyle anladım. Yaratıcılığı ölçmenin yolu da budur: Hissedersiniz, içselleştirirsiniz, sonrasında ölçümünü yaparsınız. Onu ortaya çıkarıp insanların tepkisini ölçersiniz, sonuçları sonrasında alırsınız.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.