P&G reklam harcamalarını düşürdü

Procter & Gamble yıllık reklam harcamalarını %5 azaltarak 6.75 milyar dolara düşürdü.

Always, Gillette, Pampers ve Pantene gibi markaların sahibi P&G, Haziran 2019’a ilişkin yıllık raporunda, kilit faaliyet alanlarının beşinin tamamında reklam harcamalarını azalttığını söyledi. Reklam harcamalarının azaltıldığı alanlar şunlar; güzellik, sağlık, kumaş ve ev bakımı, bebek bakımı, kadın ve aile bakımı.

Dünyanın en büyük reklamvereni statüsündeki P&G, küresel reklam harcamalarını üç yıldır azaltıyor. Markanın reklam harcamaları 2016 yılından bu yana 500 milyon dolar düşürüldü.

P&G, “ajans tazminatındaki düşüşler” nedeniyle pazarlama harcamalarını kısmen azaltabildiğini söyledi.

Performans pazarlaması 

P&G Genel Müdür’ü David Taylor, şirketin hedef kitlesine odaklanmasından dolayı performans pazarlamasına daha fazla yatırım yaptığını söyledi.

Taylor, şirketin son yıllarda bir milyardan fazla tüketici kimliğinden oluşan “büyük bir özel veritabanı” oluşturduğu için pazarlama stratejisini değiştirebildiğini belirtti. P&G’nin tüketicileri hedeflemek için verileri kullandıkça “performans pazarlamasında daha başarılı” olması bekleniyor.

Diğer ‘Hızlı Tüketim Ürünü’ devleri de verimlilik sağlıyor. Unilever’in marka ve pazarlama yatırımları üzerindeki toplam harcaması 2017’de 7.57 milyar avrodan 7.16 milyar avroya düştü.

P&G uzun zamandır dünyanın en büyük reklamverenleri arasında yer aldı. P&G’ye pazarlama harcamasını %30 artırarak geçen yıl 8,2 milyar dolara çıkaran Amazon gibi yeni rakipler ortaya çıkıyor.

Analistler şirketlerin reklam, pazarlama ve diğer promosyon giderlerini hesaplamak için genellikle farklı yöntemler kullanması nedeniyle borsa girişleri ile ilgili olarak benzerlik karşılaştırması yapmanın zor olacağı konusunda uyarıyorlar.

Kaynak: www.campaignlive.co.uk

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.