artwork

P&G eşitsizliğe karşı ‘ekranları genişletmeye’ davet ediyor

2 sene önce

0

Procter and Gamble (P&G), ekranda ve ekran dışında siyahi insanların tek tipleştirilmesini ele aldığı bir video serisi yayınladı.

ABD yapımı filmlerin yazarlarının, yönetmenlerinin ve yapımcılarının %6’sından daha azı siyahi iken, 1,447 yönetmenden yalnızca sekizi siyahi kadın olarak tanımlandı. 2019 yapımı en çok izlenen 100 filmin 33’ünde konuşan ya da isimlendirilmiş bir siyahi kadın karakter bulunmuyordu. P&G yayınladığı yeni video serisiyle bu eşitsizliğe ve ekranlarda siyahi insanların temsilinin belli kalıplar içerisinde sunulmasına dikkat çekiyor.

‘Widen the Screen’ isimli seri ile insanları ırkçı klişelerle yüzleştirmek, televizyon ve reklamcılık alanındaki yaratıcı kadrolarda yer alan siyahilerin gelişimine destek olmak amaçlanıyor. P&G bu video serisiyle siyahilerin sahip olduğu medyaya yatırımı artırarak Gia Peppers’ın ‘More Than That Podcast’i  gibi etkili programlara ve kültürel etkinliklere farkındalık yaratmayı umuyor.

Yayınlanan ilk videoda siyahi karakterlerin yer aldığı üç farklı hikaye ele alınıyor; iki çocuğuyla yolda bekleyen hamile bir anne, arabayla dolaşan bir adam ve markette alışveriş yapan gençler. Ele alınan bu hikayelere ünlü oyuncu Mahershala Ali’nin sesi eşlik ediyor. Ali videonun sonunda izleyenleri, görüşlerini genişletmek için ekranlarını genişletmeye davet ediyor. Serideki diğer videolar ‘Widen the Screen’in yaratım sürecine ve ekibin bu girişim hakkındaki düşüncelerine yer veriyor.

P&G Marka Yöneticisi Marc Pritchard Forbes’a yaptığı açıklamada girişimi şu şekilde anlatıyor; Reklamlarda, medyada, haberlerde insanların doğru şekilde tasvir edilmesi ön yargının ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. “Ekranı Genişlet” girişimine bu ismi vermemizin nedeni siyahi topluluğun tasvir edilme biçiminin genellikle ya mücadele ya da zafer çerçevesinde olması. Siyahi insanların yaşamında bundan çok daha fazlası var. Yani bu girişim siyahi insanların yaşamının neşesini, güzelliğini ve enginliğini de tasvir etmekle ilgili. Bunu yapabilmek için, reklam veya içerik yoluyla bunun gerçekleşmesini sağlamak için, yaratıcı tarafta ve medya tedarik zincirinde eşit temsile sahip olmanız gerekir.”

‘Widen the Screen’ P&G’nin ırkçılık ve ön yargılarla mücadele etmek için başlattığı ilk girişim değil. P&G’nin 2017 yılında ‘The Talk’ isimli videoyla başladığı mücadele listesine sonraki yıllarda ‘The Look’ ve ‘The Choice’ eklenmişti. 

Senin için
Tümünü göster
iPhone’un çekim kalitesi Hintli film yönetmenini etkiledi

Apple, Hindistan’da yaratılan ilk “iPhone’la çekilen”, 30 dakikalık Bollywood tarzı...

Purina, Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getirdi

Purina’nın heyecanlı kedisi Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getiren proje kapsamında ünlü...

Babanız elektrikli otomobil alırsa…

Kevin Bacon ve kızı, eğlenceli Hyundai Ioniq 6 reklamı için...