Site icon Campaign Türkiye

Perakendeciler için 2018 rehberi

Tüketici ve perakende yatırım uzmanı True’dan Matt Truman, perakende sektörünün 2018’den neler bekleyebileceğine ışık tutuyor.

Ana savaş alanı data olacak

Kişiselleştirme alanında başarılı olmak isteyen işletmelerin, datayı tutma ve etkili kullanma konusunda da başarılı olmaları gerekiyor. İngiltere’de bu yıl Mayıs ayında gelecek Veri Koruma Yönergesi ile müşteri datasının alınması, depolanması, işlenmesi ve kullanılması konusu, yılın ilk dönemine hükmedecek. Bu da, daha esnek perakendeciler için veri problemine daha yeni ve inovatif yoldan yaklaşma fırsatı yaratacak.

Criteo gibi, e-ticaret işletmelerinin erişebildiği alışveriş verisinin büyük kısmı için optimize edilmiş, makine öğrenimi teknolojileri tarafından güçlendirilmiş açık çevre ürünleri, küçük işletmelerin müşterilerinin daha tamamlanmış bir resmini yaratarak onların ihtiyaçlarına cevap vermeleri, şirketlerin farklılaşmalarına yardım etmesi ve dev perakendecilerle yarışabilmesini sağlamak üzere kendi aralarında anonim datalar paylaşmalarını mümkün kılıyor.

 

Oyunlaştırma sadakatin ötesinde gelişecek

Yeni bir konsept olmamakla beraber, oyunlaştırmanın birçok pazarlama karışımında rol oynayacaklar. Rekabetçilik ve ödülle motive olmak insanın doğasında var. Oyunlaştırma da dijitalde durma süresini artıracak, pazarlamacıların alışverişi bir oyuna dönüştürmelerine fırsat verecek, markaların müşterileriyle bağlanmalarına yardımcı olacak, sadakati öne çıkaracak ve satışları destekleyecek.

Sadakat şemaları perakendede geleneksel bir oyunlaştırma kullanımı olsa da VR ve AR gibi araçlar, perakendecilere yeni fırsat kapıları açarak yeni ve gitmekte olan müşterilerin mağazaya gelmelerini sağlayacak.

Zemini sarsan dijital perakendeciler

Geleneksel perakendecilerin online modellere geçiş yapması gibi, dijital öncelikli işletmeler ile bunun tam tersinin olduğu da söylenebilir. Mobilya gibi bazı kategorilerde, geleneksel çevrimdışı perakendeciler Sofa.com, Made.com ve Cotswold Company gibiler tarafından yerle bir edildi. Bu işletmeler artık kendilerini dönüştürdüler ve “dokun ve hisset” deneyimi yaratmak üzere mağazalar açtılar. Müşterilerin geleneksel olarak denemeden satın alma konusunda ketum oldukları yerlerde bu konu, “çok pahalı” ürünler ile de özellikle önemli. Yine de, geniş bir satış mağazası ihtiyacı olmadan, genel maliyetler düşük tutulabilir ve ürün hatları müşteri isteklerine bakılarak, daha hızlı bir şekilde güncellenebilir.

 

Son kilometreler…

Mini dağıtım hub’larının sayılarının arttığını göreceğiz. Bu da özellikle de metropol bölgelerde, tekliflerini farklılaştırmak isteyen mağazaların sunduğu dağıtım sistemleri olacak. Bu yılın başlarında Amazon tarafından satın alınan Amerika’daki Whole Foods, bu trendin öncülerinden biri oldu. Amazon’un mini dağıtım merkezleri, kilit bölgelerde çevreye yerleştirildi.

Sonuç olarak, kentsel mini dağıtım merkezlerinin büyümesi de drone’la ulaştırmanın önünü açacaktır. 2018 belki de otonom araçlarla ulaştırma çağının şafağının ilk yılı olabilir.

 

Ses daha da yükselecek

Dünyanın en büyük şirketlerinden dördü olan Google, Apple, Amazon ve Microsoft’un kendi ses destekli teknolojilerini ev ürünlerinin içinde sunması ile, çok daha fazla ürünün bu özellikle donatılmasını ve çok daha fazla evde yer almasını bekleyebiliriz.

Amazon Echo, 2016 Noeli’nin sürpriz hediyesi sayılmıştı. Eğlenceliydi, çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de kullanışlıydı ve oldukça da sezgisel bir arayüzü vardı.

Sesli asistanlarla daha fazla vakit harcandıkça ve daha fazla marka ürünlerinin içine ses teknolojisi entegre ettikçe müşteriler de onu kullanmayı giderek daha pratik bulmaya başlıyor.

Olmasını öngördüğümüz şey, giderek daha fazla insanın ister buzdolaplarındaki asistana biten sütün, isterlerse de TV izlerken gördükleri ve canlarının istediği bir şeyin sesli komutla sipariş vermeye başlayacağı…

Daha fazla blockchain

2017’de, dijital para değerinin yükselişe geçmesiyle, kripto paraların kullanımda bir patlama görüldü. Algılanan değerinin spekülatif doğasının bir parçası olarak düşüş yaşasa da Bitcoin, dijital para birimini destekleyen blockchain’in kuvvet, gizlilik ve saydamlık sağladığını kanıtladı.

Sonuç olarak, 2018’de blockhain’in diğer aplikasyonlar tarafından da benimseneceğini göreceğiz. Perakende özelinde blockchain, tedarik zinciri ve müşteri yolculuğunun çoklu elementlerini dönüştürecek faaliyet alanına sahip.

 

Pazarlamada daha mükemmel kişiselleştirme

2018’de olup büyüyecek olan trendlerden biri olan kişiselleştirme, daha büyük bir patlama için yeterince olgun. Farklılaşma ihtiyacı, pazarlama araçları ve datanın yönettiği bilgi yoluyla pazarlamacıların her bir müşteriyi tamamen anlamasını sağlayacak.

Kişiselleştirmenin faydaları yükselen trafikte, sohbette, bağlılıkta ve – sonuç olarak – müşteri ömrü değerinde görülecek.

Pazarda, şirketlerin bağlamsal, süper-kişileştirilmiş içerik ve sürtünmesiz, eğlenceli deneyim sağlama yoluyla hedef kitleleriyle bağlanmaları için yardımcı olacak çok sayıda inovatif yazılım platformu mevcut.

 

Ürün geliştirmeyi blogger’ların eline bırakmak

Eğer 2017 influencer’ların yılı ise, 2018 de influencer modelinin tamamen değiştiğini göreceğimiz yıl olacak.

“Blogger inkübatörleri” konusunda Çin’de kayda değer bir büyüme var. Bu da dikkatlice kazanılmış hedef kitleye uyacak ürünler yaratmadan önce, kendi pazarlama kanalını ve blogger hayran temelini yaratan e-ticaret şirketleri sayesinde oldu.

 

Dönüşümsel girişimler

Kendi teklifleri içinde boşluklar bulan “geleneksel” pazarlamacılar, çoklu kanallarda perakendecilerle rekabet etmelerine engel olan bu boşlukları doldurmak için arayışlarına devam edecekler.

True’nun Live Network’ü, endüstrinin geleceğini temsil eden inovatif ve yeni işlerle; iş birliği, benimseme ve yatırıma odaklı bakış açısıyla, perakendenin devlerini bir araya getiriyor. Sonuç olarak biz de, geleneksel perakendecilerin farklılaşmak ve ilgili kalmak adına dijital öncelikli yatırımları nasıl yaptıklarını ilk elden görmüş oluyoruz.

Matt Truman
True Kurucu Ortak ve CEO’su
Exit mobile version