artwork

Pepsi ile Coca-Cola rekabeti film oluyor: “Cola Wars”

2 ay önce

0

Film, Pepsi’nin Coca-Cola’nın saltanatına meydan okumasıyla başlayan şiddetli kurumsal rekabeti konu alacak.

Sony Pictures stüdyosu, Coca-Cola ve Pepsi markaları arasındaki mücadeleyi anlatacak olan “Cola Wars” adlı uzun metrajlı filmin haklarını satın aldı. Şirket proje için 1 milyon dolar ödedi.

Yakın zamanda birbiri ardına gelen “Air”, “Flamin’ Hot” ve “Tetris” gibi “ürün filmleri”ne bir yenisi daha eklenmek üzere. Ancak bu kez filmin odağında bir değil iki farklı ürün ve bunların arasındaki şiddetli rekabet yer alıyor.

Sony Pictures, 1980’lerde ve 1990’larda Pepsi’nin, Coca-Cola’nın dünyanı en iyi kola şirketi olarak yüzyıllık saltanatına meydan okuma girişimlerini konu alan “Cola Wars” (Kola Savaşları) filmini alabilmek için kesenin ağzını açtı ve 1 milyon dolarlık bir teklif yaparak projenin sahibi oldu.

Meşrubat üreticileri The Coca-Cola Company ile PepsiCo arasında uzun süreli rekabet, onların kendi ürün grupları üzerinden doğrudan rekabet eden, karşılıklı hedeflenen pazarlama kampanyalarına girişmelerini sağladı. Bu özellikle amiral gemisi ürünleri Coca-Cola ve Pepsi için geçerliydi. 1970’lerin sonlarından 1980’lere kadar rekabetin şiddeti arttı ve gerçekten ‘kola savaşları’ adını aldı.

Bu rekabetin unutulmaz olayları arasında; Michael Jackson’ın bir Pepsi reklamı çekerken saçının alev alması, Diet Coke’un başarılı lansmanı ve New Coke’un kötü şöhretli başarısız lansmanı, şüpheli Pepsi Challenge reklamları ve popüler Pepsi Stuff ürün programı yer alıyor.

Bu şiddetli kurumsal çatışmanın perde arkasını anlatacak olan filmin senaryosunu Jason Shuman (Winning Time, Acapulco) ve Ben Queen (Cars 2, Powerless) kaleme alıyor. 16 yaşından beri arkadaş olan ve aynı film okulunda okuyan senaristler ilk kez bir projede bir araya geliyor. Shuman bir Pepsi adamı, Queen ise bir Kola adamı olduğunu belirtiyor. Sony, filmin yönetmenliği için ise Maia Eyre ile anlaşma imzaladı.

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...