artwork

Pazarlamanın sonu mu geldi?

12 yıl önce

0

Saatchi Saatchi’nin CEO’su Kevin Roberts pazarlamanın ve stratejinin artık ölü kavramlar olduğunu açıkladı. IOD’nin (Yönetmenler Birliği) yıllık toplantısında konuşan Roberts, “Strateji öldü çünkü strateji geliştirmek için zaman kaybederek rakiplerinizin ekmeğine yağ sürüyorsunuz. Yönetim öldü çünkü yaşadığımız dünyada yaratıcılığın gücü yönetimin önüne geçti” diye konuştu.

İş adamlarının kreatif liderlere dönüşmesi gerektiğini düşünen Roberts, “İş dünyasında konuşulan dil değişmeli. CEO kelimesi kulağa hükümet için çalışıyormuşsunuz gibi geliyor. Halbuki iyi bir CEO kendisinin ve şirketinin hayallerini tüketiciye satabilendir.”

Kevin Roberts renkli sunumunda büyük fikir bulma devrinin geçtiğine, artık liderlerin çok daha fazla fikir bulup tüketiciden bunlarla ilgili geri dönüş almasının gerekliliğine ve fikirleri tüketicilerle beraber büyütmenin önemine de  değindi.

Roberts’a göre artık pazarlamanın rolü değişti. Çünkü pazarlamacılar yeni dünyanın hızına ayak uydurmakta zorlanıyor.

Kevin Roberts pazarlamacılara önerilerini “Pazarlamanın amacı tüketiciyi harekete geçirmek, onlara ilham vermek olmalı. Markanız için yarattığınız websiteyle insanlara  ilham verin. İnteraktif iletişime geçin. Artık önemli olan yatırım karlılığı değil, sahip olduğunuz ilgi ve onun getirisi” sözleriyle dile getirdi.

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...