artwork

Pazarlama Sürdürülebilir Yaşamla Çelişiyor mu?

5 ay önce

0

Geleneksel olarak ‘tüketimin itici gücü’ olan pazarlama, sürdürülebilir yaşamla çelişiyor mu? Yoksa, daha sürdürülebilir düşünce ve davranışlar için bir katalizör olabilir mi?  

Dünya Reklamverenler Federasyonu (WFA) tarafından 2021’de lansmanı yapılan Gezegen Taahhüdü, dünyanın Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde ortaya konan zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacak tutum ve davranışları teşvik etmek ve güçlendirmek için pazarlamacıların eylemlerini harekete geçirmek üzere tasarlanmış, Pazarlama liderleri tarafından yönetilen bir çerçevedir.

Pazarlamanın sürdürülebilirlik gündemi ile çeliştiği iddia edilebilir. Ancak, Pazarlama bu açıdan benzersiz bir şekilde donatılmıştır.  Pazarlamacılar hayal gücü, yaratıcılık ve iletişim ağına sahiptirler.  Hikaye anlatıcılığı, insanların kalplerinde doğru duyguları uyandırma kabiliyeti ve fark yaratmak için harekete geçirme güçleri vardır.  Pazarlama, kurum içinde tüketicinin sesini temsil eder, tanınmış markaları, medya yatırımları ve yaratıcılığı gündeme getiren ajansları vardır.  Bu donatımla Pazarlamanın, sürdürülebilirlik etrafında yeni bir radikal gündemi yönlendirmek için ayrıcalıklı bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.  Markaları bir amaç uğruna yönettiğimiz vakit liderlik etme, yönlendirme fırsatı bulacağız.  

İstediğimiz dönüşümü yaratmak için Pazarlamacılar ve markalarımız birer aktivist rolünü üstlenebilirler.

Sir David Attenborough’un dediği gibi, “Gezegenimizi kurtarmak artık bir iletişim sorunudur.”  

Reklamverenler Derneği olarak biz “WFA Gezegen Taahhüdü”ne imzamızı attık ve Sürdürülebilirlik Yürütme Kurulu’nu kurduk.  Pazarlamanın sahip olduğu güç ve etkiyi kullanarak, olumlu sonuçlar için harekete liderlik etmeye hazırlanıyoruz. 

 

Yeşim Koçyiğit

RVD Başkan Yardımcısı

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 128. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster