artwork

Pazarlama sektörü ikinci Global DEI Census’ta bir araya geliyor

7 ay önce

0

10 küresel pazarlama ve reklam kuruluşundan oluşan bir endüstri koalisyonu, Mart 2023’te ikinci Global DEI Census için planlarını açıkladı.

Küresel araştırma 32 pazarı kapsayacak ve İngiltere’deki All In ile birlikte çalışacak. Sonuçlar, insanların kuruluşlarında ve daha geniş anlamda endüstride çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık algılarındaki gelişmeye bakacak.

Girişim; Dünya Reklamcılar Federasyonu (WFA), VoxComm, Campaign, Kantar, Advertising Week, Cannes Lions, Effie Worldwide, IAA, Global Web Index (GWI) ve Adweek tarafından destekleniyor.

Amaç; ilk 2021 nüfus sayımının sonuçlarındaki ilerlemeyi takip etmek için pazarlama ve reklam endüstrisindeki çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığın yanı sıra insanların aidiyet duygusu ve ayrımcılık konusuna tekrar bakmaktır.

2023 Nüfus Sayımı, insanların sektörle ilgili deneyimlerini paylaşmaları için 15 dakikalık küresel bir anket içerecek ve 32 pazarı kapsayacak. Haziran 2023’te açıklanacak olan sonuçlar, ilerleme alanlarını göstermenin yanı sıra performansın gerilemiş olabileceği alanları vurgulamak için kullanılacak.

Katılımcı pazarlar arasında Arjantin, Brezilya, Kanada, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, SAR, İtalya, İrlanda, Hindistan, Malezya, Yeni Zelanda, Hollanda, Norveç, Pakistan, Filipinler, Polonya, Portekiz, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi (Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, BAE) ve ABD var.

Nüfus sayımı, katılımı teşvik etmek için ulusal dernekler, çok uluslu şirketler, ajans grupları ve diğer tüm ilgili endüstri grupları ile yakın çalışan küresel koalisyonla birlikte Mart 2023’te gerçekleşecek. Wave 2 ayrıca Reklamcılık Derneği, IPA ve ISBA tarafından yönetilen İngiltere’nin All In anketine paralel olarak koordine edilecek.

Katılımcılara ırk/etnik köken, din, yaş (yerel yasal çerçevelere uygun olarak) dahil olmak üzere demografik profilleri ve iş yerlerindeki deneyimleri sorulacak.

Wave 1, 160’tan fazla kuruluşun girişimi desteklediğini gördü ve bu da onu bugüne kadarki en büyük endüstri iş birliği haline getirdi. Araştırma; yaşanmış deneyimlerde en önemli farkın olduğu kilit alanların, insanların bakım sorumlulukları (gençlere, yaşlılara veya hastalara bakanlar), yaş ve cinsiyetin yanı sıra etnik köken ve engelliliğe dayandığını belirledi.

Ayrıca, pazarlama endüstrisinin diğer sektörlerden daha olumlu puan almasına rağmen, yedi kişiden birinin yine de çeşitlilik ve kapsayıcılık eksikliği nedeniyle şirketinden veya sektörden ayrılmayı düşündüğünü, bazı pazarlarda dörtte bire kadar çıktığını tespit etti. 27 pazarı kapsayan ve 10.000’den fazla yanıt alan Wave 1’in tam sonuçları ve analizi burada görülebilir.

“Sektörümüzün yetenek kriziyle karşı karşıya olduğuna ve bunun büyümenin önünde büyük bir engel oluşturduğuna dair çok sayıda kanıt var. Sektörümüzün hayatta kalmak ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu hayati yetenekleri elinde tutabilmesini sağlamak mutlak bir zorunluluk. Bu ikinci sayım, COVID-19 ve ekonominin zorluklarına rağmen sektörümüzün kaydettiğini umduğumuz ilerleme hakkında bize güvenilir veriler sağlaması açısından kritik önem taşıyor. Ne kadar çok yanıt alırsak, ihtiyaç duyduğumuz çok çeşitli yetenekler için daha iyi bir yer haline gelmek adına sektör olarak nerede gelişmemiz gerektiğini anlamamız o kadar kolaylaşacak.” dedi WFA CEO’su Stephan Loerke.

“Sadece ölçtüğünüz şeyi yönetebileceğinizi ve iyi ölçebileceğinizi hepimiz biliyoruz. Global DEI Census’un arkasındaki küresel destek, sektörümüzün çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda nerede durduğunu gerçekten anlamanın ve ardından herhangi bir eksikliği anlamlı bir şekilde ele almanın ne kadar kritik olduğunun bir kanıtı.” dedi WFA Başkanı ve Mastercard Pazarlama ve İletişim Başkanı Raja Rajamannar.

“Bir endüstri olarak, hepimizin söz sahibi olduğu çeşitli, adil, kapsayıcı ve ait bir çalışma alanını birlikte inşa etmek için DEI ile ilgili güçlü ve zayıf yönlerimizi anlamamız çok önemli. Bu ikinci dalgayla birlikte, nerelerde geliştiğimizi ve bir endüstri olarak daha fazla değişimi sağlamak için nerelerde daha da fazla çalışmamız gerektiğini görebileceğiz. Kritik bir durumdayız. Bu referans, bize kültürler arası bir bakış açısı sağlayacak ve doğru yolda olup olmadığımızı gösterecek.” dedi VoxComm Başkanı ve EACA CEO’su Tamara Daltroff.

Global DEI Census’un gururlu açılış ortakları olarak Campaign, bu en önemli nedenlere desteğini bir kez daha koymaktan mutluluk duyuyor. Bu konuyla ilgili devam eden tartışmalar hayati olmaya devam ederken, hepimiz kendi içimizde gerçek değişimi yönlendirmeye odaklı olmalıyız. Bu, küresel bir topluluk olarak ilerlememizi düzenli olarak değerlendirmeden gerçekleşmeyecek, bu yüzden bu nüfus sayımı çok önemli.” dedi Haymarket Medya Grubu Küresel Portföy Direktörü Jessica MacDermot.

“DE&I, CEO’lar tarafından yaratıcılığı ve yeniliği geliştirmek için stratejik bir varlık olarak tanınmalı ancak pazarlama iletişimi endüstrisinin özellikle küresel düzeyde anlaması için hala karmaşık bir konu olmaya devam ediyor. Davranış değişikliğine yol açabilecek en iyi vakaları belirleme konusunda endüstri olarak iş birliği yapmaya devam etmemiz önemli” dedi IAA Global Genel Müdürü Dagmara Szulce.

“Sektörün çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda nerede durduğunu anlamanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yalnızca gerçek kriterlere sahip olarak pazarlama ve reklam endüstrilerini daha kapsayıcı ve dolayısıyla daha etkili hale getirmeye çalışabiliriz. Dünya Federasyonu’nu desteklemekten gurur duyuyoruz. Reklamverenler bu amaçla,” dedi Advertising Week Küresel Başkanı Ruth Mortimer.

“Sektörün çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunda nerede durduğunu anlamanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yalnızca gerçek kriterlere sahip olarak pazarlama ve reklam endüstrilerini daha kapsayıcı ve dolayısıyla daha etkili hale getirmeye çalışabiliriz. Reklamverenler Dünya Federasyonu’nu desteklemekten gurur duyuyoruz.” dedi Advertising Week Küresel Başkanı Ruth Mortimer.

Global DEI Census konusunda WFA ile ortaklığımız LIONS için önemli. Dünyanın yaratıcı iletişim ve pazarlama endüstrisini bir araya getirenler olarak, DEI’nin yalnızca hizmet verdiğimiz endüstri için değil, bir bütün olarak toplum için ilerleme sağlamada ne kadar kritik olduğunu anlıyoruz. Census’un sonuçları sistemsel değişim yaratma çabalarımıza odaklanmamıza yardımcı olacak” dedi Cannes Lions CEO’su Simon Cook.

“Markaların ve işletmelerin etkili olabilmeleri için çalışanlarının korkmayan, ilham alan, yenilikçi ve her gün özgün benliklerini gösterebileceklerini hissettikleri bir yer olmalı ve bunlara yatırım yapmalıdır. Effie Worldwide, WFA ve Global DEI Census’u destekleyen diğer kuruluşlarla ortaklığımızı sürdürmekten gurur duyuyor. Endüstrinin desteğiyle, bu projenin bir sonraki aşaması, ileriye dönük etkimizi ölçebileceğimiz ve iyileştirebileceğimiz net kriterler oluşturacak” dedi Effie Worldwide Global CEO’su Traci Alford.

“GWI, sektörümüzün çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılıkla ilgili olarak kaydettiği ve hala yapması gereken ilerlemeye hayati bir ışık tutmaya devam ederken, ikinci yılında Global DEI Census’u desteklemekten gurur duyuyor. Araştırmaya katılmak ve sonuçlarından bilgiler edinmek için küresel kullanıcı tabanımızı kullanmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi GWI Baş Araştırma Görevlisi Jason Mander.

Senin için
Tümünü göster
Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yeni sosyal medya platformu Bluesky, davetli...

Yaşam maliyeti krizi için ajanslardan yeterli destek gelmiyor

Geçen yıl ajansların yarısından azı personele yaşam maliyeti krizi için...

WPP müşterileri AI ile daha ilgi çekici içerikler üretebilecek

WPP ve Nvidia, reklamverenler için yapay zeka destekli içerik motoru...