Paris’in ikonik Şanzelize Caddesi, yeniden tasarlanıyor

Dünyanın en güzel caddelerinden biri olarak anılan Şanzelize Caddesi, (Avenue des Champs-Élysées) Paris’in başlıca turistik mekanlarından biridir.

Hala popüler bir yer olmasına rağmen, Parisliler ve turistler artık zamanın ruhunun cadde için uygun olmadığı konusunda hemfikir.

Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun 250 milyon Euro veya yaklaşık 305 milyon dolarlık yenileme planı, caddenin eskisinden daha güzel ve itibarlı bir yer olacağını öngörüyor.

Mimari ve şehir planlama ajansı PCA-stream, otomobil sayısını yarı yarıya düşüren ve çok daha fazla yeşil alan yaya alanı bulunan “olağanüstü bahçe” planını tasarladı.

Paris’in merkezinin 1.9 kilometrelik bölümünün olağanüstü bir bahçe’ye dönüşeceğini belirten Hidalgo, iddialı çalışmanın kentte yapılacak 2024 Yaz Olimpiyatları’na kadar gerçekleşmeyeceğinin altını çizdi.,

2018’den beri caddenin ve çevresinin büyük ölçüde yeniden tasarlanması için kampanya yürüten Champs-Elysees Komitesi de kararı memnuniyetle karşıladı. Komite başkanı Jean-Noel Reinhardt, şarkılara konu olan efsanevi caddenin son 30 yılda ihtişamını kaybederek çeşitli grevler ve ekonomik sorunlar nedeniyle yıprandığını belirtti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.