Site icon Campaign Türkiye

Pantene yeni kampanyasında kendiniz olun diyor

Pantene yeni kampanyasında, iş arayan Japon öğrencilere, kendileri gibi olmalarında bir sakınca olmadığını savunuyor.

Şampuan markası, potansiyel iş verenler tarafından ciddiye alınmak için herkesin aynı sıkıcı saç stiline sahip olması gerektiği inancına meydan okuyor. Japonya’da Pantene’in yeni tanıtımında P&G kadın öğrencilere bir iş görüşmesinde birazcık özgün olmakta bir sorun olmadığını anlatıyor.

Dünyadaki birçok insan stil anlamında ilham almak için Japonya’yı örnek alırken, görünüş olarak tekdüzeliğe değer veren bir ülke olarak da bilinir. İş arayan kadın öğrenciler; siyah takım elbiseleri, beyaz gömlekleri, ten rengi çorapları, siyah çanta ve ayakkabılarıyla kolayca ayırt edilebiliyor. Başka bir otosansür davranışı ise saçlarını atkuyruğu yapmaları… Bunun gibi web siteleri, öğrencilere nelerin kabul edilebilir nelerin edilemez olduğunu anlatarak mevcut durumu korumaya yardımcı oluyor.

P&G, öğrenciler ve şirketlerle yürüttüğü araştırmaya dayanan bir kampanya yaptı. Araştırmada öğrencilerin çoğunluğu, kendilerinden ödün verdiklerini (%81) ve görüntülerinden memnun olmadıklarını söyledi (%70). Şirketlerin ise saçları ve giyimleriyle farklı olduklarını gösteren adaylarla ilgili daha olumlu düşündükleri ortaya çıktı (%71). Buradan yola çıkarak Pantene farklı mecralardaki reklamlarıyla, insanları kendilerine dayattıkları kısıtlamalardan kurtulmaları konusunda cesaretlendiriyor.

Bir basın açıklamasında marka yöneticisi Yoshiaki Okura, insanların kadınların nasıl davranması gerektiğiyle ilgili basmakalıp görüşlerle sınırlandırıldığını düşünüyor. Ayrıca Pantene’in, insanların gerçek benliklerini kendilerine güvenerek ifade edebilmesine yardımcı olacağını umduğunu belirtti.

Exit mobile version