artwork

Pandemide ev ve iş hayatını dengelemek

3 sene önce

0

Alicia Emejulu ve Louise King, pandeminin ağırlaşıp izolasyon önlemlerinin arttığı dönemde ebeveynlerin karşılaştığı en büyük soruna: Ev ve iş hayatı arasındaki dengeye dikkat çekiyorlar. 

Pandemi döneminde dünyanın çoğu evden çalışmaya geçtiğinde, özellikle ebeveynler için işler çok daha zor bir hale geldi.

Mart 2020’de hükümet kısıtlamaları getirdiğinde ikinci çocuğuma hamileydim. Doğum iznim ise iki ay sonra; Haziran ayında başlayacaktı. Kızım için çocuk bakımı desteğini de tam olarak bu süreçte kaybettiğim ve yeni yaşam koşullarım ek bir zorluk yarattı.

Yeni bir denge bulmam gerekiyordu: Ağır hamileyken evden çalışmak, kaybedilen çocuk bakımının bıraktığı boşluğu doldurmak ve aynı anda uzun saatler çalışmak…

Benim durumumla empati kuran bir işverene sahip olmak büyük bir fark yarattı. Wasserman iyi olduğumdan ve bunalmadığımdan emin olmak için sık sık devreye girdi, çalışma saatlerimdeki değişiklikleri kabul etti ve sağlığımı kontrol etti.

“Pregnant Then Screwed istatistikleri, BAME hamile kadınlarının %67’sinin hamileliklerinin işsiz kalmalarına neden olabileceğine inandıklarını gösteriyor.”

Evden çalışmak ön plana çıkıyor

Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan verilere göre; her 10 ebeveynden üçü, çocuklara bakmakla ilgili sorumluluklarını çalışma yaşamları içinde yerine getirmeye çalışırken engellerle karşılaştıklarını düşünüyor. Bu engellerin en büyüğü olarak da uzun çalışma saatleri görülüyor.

Ocak 2020’de, medya ve yaratıcı sektördeki çalışan ebeveynlerin deneyimlerini vurgulamak için kurulan Mother of all Media’nın kurucu ortağı olarak, işverenlerin bu denklemde önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.

İşverenler, çalışanlarının iş-yaşam dengesini oluşturmaktan çeşitlilik ve kapsayıcılık politikaları geliştirmeye kadar, pek çok parametreyi belirleyebilir. Ve ebeveynler çalışma hayatlarında yeterince desteklendiklerinde, ev ve iş arasındaki dengeyi çok daha kolay bir şekilde bulurlar. Oldukça basit, di’ mi?

Çeşitliliğin önemi

Boston Consulting Group’un yaptığı bir araştırma, kuruluşların çeşitliliğin ön plana çıktığı yönetim ekiplerine sahip olduğunda %19 daha yüksek gelir elde ettiklerini gösteriyor. Araştırma, çeşitliliğin yalnızca ölçümlerle ilgili olmadığını, aynı zamanda işin büyümesi ve başarısının da anahtarı olduğunu vurguluyor.

Hepimiz sektörde, özellikle liderlik saflarında bir ırk ve cinsiyet temsili farkı olduğunun farkındayız. Mother of all Media’nın Kurucu Ortağı Louise King de ben de anneyiz. İkimiz de etnik azınlık sayılabilecek 40 yaş altı çok az kadının medya alanındaki çalışma deneyimlerini paylaşabileceklerini fark ettik.

Tabii ki de ikimiz de başından beri ağırlıklı olarak beyaz ve erkek odaklı bir sektöre girdiğimizin (en azından üst düzey pozisyonlarda) farkındaydık ve endüstri normlarından sıyrıldığımızı biliyorduk.

Müşteri toplantılarından setlere kadar ikimiz de ortamdaki tek siyah kişi olmaktan sık sık bahsediyorduk. Sürekli değişen dinamik bir sektöre değer katmanın bir yolu olarak çeşitlilik ihtiyacının farkındaydık. Ve önemli bir dönüşümü başlatabilecek bir konumda olduğumuzu fark ettik.

Louise, oğluna hamileyken medya. sektöründe çalışan siyah bir kadın olarak anne olmanın kariyerini durdurma potansiyeline sahip olduğundan endişeleniyordu.

Pregnant Then Screwed istatistikleri, BAME hamile kadınlarının %67’si hamileliklerinin işsiz kalmalarına neden olabileceğine inandıklarını gösteriyor.

Geleceği planlamak

Mother of all Media’da şirketlere çeşitlilik ve kapsayıcılık girişimleri ve işe dönüş mentorluğu hakkında tavsiyeler sunuyoruz. Medya kariyerlerinde bir sonraki seviyeye geçmek isteyen ebeveynler için de koçluk sunuyoruz. Bu süreçte artık işverenlerin, ebeveynleri ev hayatlarını yönetme konusunda güçlendirmeye yönelik adımlar attığını da görüyoruz. Örneğin; JP Morgan geçtiğimiz günlerde pandemi ışığında çocuk bakımı yardımlarında bir revizyon yaptığını duyurdu.

Hükümetin de bu konuda daha çok adım atabileceğini düşünüyorum. İş planları yapılırken ebeveynlerin ihtiyaçlarını dikkate alarak daha fazlasını yapabilirler.

İşverenler, esnek çalışma sistemini desteklemeye devam edin. Çalışanların, yargı veya ayrımcılık korkusu yaşamadan ihtiyaçlarını ifade etmeleri için güvenli bir alan oluşturun.

Ebeveynler, başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz destek konusunda net olun.

Alicia Emejulu ve Louise King

Mother of all Media Kurucuları

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.