artwork

Pandemi ve Yaratıcılık

2 sene önce

0

Koronavirüs pandemisinin ülkemizde görüldüğü ilk tarihler 2019 yılının Mart ayındaydı. Sonrasında ise evlerde geçen uzun karantina günleri bekliyordu bizi. İşte tam bu dönemde sevgili Viktor Kuzu ile konuşmuştuk, o sohbet aklıma geldi.

‘Neler yapıyorsunuz, bu döneme adapte olabiliyor musunuz, iş üretebiliyor musunuz, markalar nasıl tepki gösteriyor?’ soruları ekseninde geçmişti aramızdaki diyalog, tabii ki telefon ile. Neler olup bittiğini anlamaya çalışıyorduk. O da ‘Opet’ için karantina döneminde canları pahasına çalışan moto kuryelere #BirTeşekkür için yaptıkları reklam filmini anlatmıştı. Evlerde Zoom’da yapılan toplantılar sonrasında yine evde yazılan senaryo doğrultusunda, moto kuryelerin kasklarına takılan kameralar, ajans ve post prodüksiyon şirket ekiplerinin evlerinin önünde çektikleri görüntüler, evde 25 m² tarafından üretilen müzik, marka yüzü Cem Yılmaz’ın evde seslendirdiği film, yine evde Bando ekipleri tarafından yapılan post edit’ler sonrası evinde oturan marka yetkililerinden alınan yorum ve onaylarla, evde hazırlanan bütçeler ile tamamlanan bir reklam filmi…

Bu ay kapak konumuz: ‘Pandemi döneminde yaratıcılık’. Lafı çok uzatmaya gerek yok. Blab tarafından hazırlanan, yazarken tüylerimi ürperten bu zeka ve duygu dolu reklam filmi, konuyu özetlemek için mükemmel bir örnek olsa gerek.

Hepimizin hayatlarına bir şekilde etki eden bu zorlu dönemin yan etkilerinin yaratıcı sektörlerde nasıl karşılık bulduğu detaylarını sayfalarımızda bulabilirsiniz.

İyi okumalar dilerim.

Ömer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.