Pandemi market alışverişi alışkanlıklarımızı nasıl dönüştürdü?

Instacart‘ın Essential Insights raporu, daha çok aile üyesinin alışveriş miktarını paylaşırken yaşlıların interneti daha sık kullandığını ortaya çıkardı.

Salgın; insanların öğrenme, sosyalleşme ve çalışma şeklini değiştirdi ama özellikle marketleri derinden etkiledi.

Instacart’ın yayınladığı “Beyond The Cart: A Year of Essential Insights” raporuna göre; market alışverişinde kimin alışveriş yaptığı, ne satın aldığı ve ne zaman aldığı dahil tüm konularda büyük bir değişim yaşandı. The Harris Poll tarafından yürütülen anket, uygulama üzerinden yapılan market alışverişi alışkanlıklarını analiz etmek için 2020’nin şubat ayından 2021 mart ayına kadar 18 yaş ve üstü 2.038 ABD’li yetişkinlere uygulandı.

İşte bu raporla ilgili birkaç çıkarım:

Kimler alışveriş yapıyor?

Pandemi öncesi döneme göre daha fazla aile üyesi market alışverişi yapıyor. Evlerinde ana market alışverişi yapan her dört Amerikalıdan üçü (% 74), artık evlerinde başka birinin de alışveriş görevlerini üstlenmeye başladığını belirtti. Ancak biraz da kuşaksal bir bölünme var: Gen Z (% 89) ve Y kuşağının (% 85), X kuşağı (% 71) ve Boomers’lara (% 62) göre market alışverişi görevlerini evin diğer üyeleriyle paylaşma olasılıkları daha yüksek.

Instacart ayrıca, pandemi sırasında marketlerde alışveriş yapmaktan kaçındıkları için uygulama ve teslimat hizmetini kullanan yaşlılarda artış tespit etti. Instacart kullanan yaşlıların sayısı bir yılda % 9 arttı (bu oran diğer yaş gruplarından daha fazla).

Ne zaman alışveriş yapıyorlar?

Uzaktan eğitim ve çalışma artık bir zorunluluk haline geldikçe hafta içinde artan esneklik, onlara hafta ortasında alışveriş yapma olanağı sağladı. Instacart siparişleri 2020’de hafta içi %8, mesai saatleri içinde (09:00 – 17:00) verilen siparişler ise %32 oranında artış gösterdi.

Ne alıyorlar?

Tüketiciler 2020’nin başlarında tatil havasına girdi. Amerikalılar’ın yaklaşık yarısı (% 49) tatilleri geçen yıla göre daha erken planladıklarını söyledi.

İnsanlar tatil ürünlerinin de çoğunu internetten satın aldı. Instacart üzerinden yapılan “Paskalya şekeri” ve “plastik Paskalya yumurtaları” aramaları bir yılda sırasıyla %200 ve %530 arttı. “Cadılar Bayramı şekeri”, Noel”, “Noel süsleri” ve “Noel dekoru” aramaları ise bir yılda sırasıyla %228, %745, %236 ve %622 yükseliş gösterdi.

Alışveriş eğilimleri; insanların salgın sırasında yemek pişirme, açık havada ızgara yapma ve bahçede kuş gözlemciliği gibi yeni hobiler edindiğini gösteriyor (“kuş yemi” aramaları bir yılda %27 arttı).

İnsanlar kaygı seviyelerini düşürmenin ve eğlenmeye devam etmenin yollarını aradıkça alkol satışları da fırladı. 2020’de bir numaralı sert likör, cindi (satışları bir yılda %21 büyüdü). Konserve veya karışık kokteyl satışları %127 artarken, özel biralar ve maden suyu satışları sırasıyla %96 ve %131 yükseldi.

Gelecekte ne olacak?

Bu eğilimlerin bazıları son bulurken bazıları ise salgın sonrasında da sürecek.

Aşılar yapılmaya başlanmış olsa da yaşlıların çevrimiçi alışverişe devam etmesi bekleniyor. Instacart’ın 60 yaş üzeri bireylere yönelik çevrimiçi alışverişe uyum için yardımcı olan Senior Support Service (Yaşlı Destek Hizmeti), günlük olarak tahmini 1000 müşteri ile büyümekte.

Pek çok insan karma bir çalışma programına döndüğü için market alışverişi saatleri de kalıcı olarak değiştirildi. 2021’in başındaki veriler, bazı tüketicilerin hafta sonu market alışverişine dönmesine rağmen, diğerlerinin yeni hafta ortası rutinlerine bağlı kaldığını gösteriyor.

Instacart, pandemi süreci geride kaldıktan sonra da insanların karantina alışkanlıklarını sürdürmeye devam edeceklerini düşünüyor.

“Yaygınlaşmaya devam eden evde pişirme, açık havada ızgara yapma ve bahçede kuş gözlemciliği alışkanlıkları, restoranların ve seyahat etmenin yerini alamayacak gibi görünse de pek çok hobi sahibi, hayatlarının geri kalanında da kullanabilecekleri yeni beceriler geliştirerek evde vakit geçirdi. Pandemi sonrası pastacılık, evde yemek pişirme ve açık hava etkinlikleri ile ilgili satın alma işlemlerinin devamını görmek bizi şaşırtmayacak.” diye açıkladı Instacart Trend Uzmanı Laurentia Romaniuk.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.