Site icon Campaign Türkiye

Pandemi döneminde açıkhava

Açıkhava Geleceğe Yürüyor! - 1-campaigntr

ARVAK

Salgın ile mücadele adına uygulanan sokağa çıkma yasağı, açıkhava sektörünü en fazla etkileyen önlemdi. Açıkhavada yapılacak reklam uygulamalarını tüketici ile buluşturma imkânı kalmadı. Bu durum reklamverenin açıkhava kullanımına yaklaşımını farklılaştırdı. Doğal olarak da kampanya iptalleri veya ertelemeleri ile karşı karşıya kalındı.

Sokağa çıkma yasağının hafiflemesi ile reklam kullanımları normale dönmeye başladı. Yasakların sadece hafta sonları uygulanması sektörün yeniden hareketlenmesini sağlamasına rağmen, açıkhava mecrasını işleten firmaların operasyon anlamında işleri pek kolaylaşmadı. Sahada asım ve uygulama yapan çalışanların da hafta sonu sokağa çıkma kapsamında olması ciddi bir sıkıntı oluşturdu. Bir reklam uygulamasının açıkhavada sergilenmesi için gereken tüm unsurlar yasaklamaların etkisindeydi. Reklamveren, medya planlama ajansları, kreatif ajanslar, basımevleri/matbaalar ve mecra sahipleri arasındaki iletişimde kırılganlıklar yaşandı. İşyerlerinde dönüşümlü çalışma veya evden çalışmanın yol açtığı olumsuzluklar zamanla sektör çalışanlarının yeni dinamiklere ayak uydurması ile normale dönmeye başladı.

Açıkhava reklam sektörü olarak tüm zorluklardan firmalar arası bilgi alışverişi ve iş birliği yaparak, iletişim kanallarını olumlu anlamda fazlasıyla zorlayarak çıkmayı başardık. Yaşantımızı derinden etkileyen, hiç beklemediğimiz bu yeni durumun şokunu beraberce atlattık. Bu durum açıkhava reklam sektörüne bir kez daha öngörülemeyen faktörlere daha fazla hazırlıklı olması gerektiğini hatırlattı.

Açıkhava strese dayanıklı ve sürekli kendini yenileyen, gelişmeye son derece duyarlı bir mecra. Esneklik, yenilik ve adaptasyon en önemli gücü. Dünyadaki değişimlere, tüketici davranışlarındaki değişiklilere hızlı uyum sağlaması açıkhavanın geleceğini parlatıyor.

Alışmaya başladığımız tedbirli yeni hayatımızda her şeyin daha iyiye gitmesini ve açıkhavanın iç dinamiğine uygun yaratıcı ve etkili ortamına hızla kavuşmasını diliyoruz.

Önder Dalkıran

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version