Site icon Campaign Türkiye

Pandemi çalışan kadınları nasıl etkiledi?

Widely smiling businesswoman working on laptop sitting in a cafe. Woman with long hair wears black jacket and white blouse and holds black eyeglasses in hands.

Vodafone’un hazırladığı yeni araştırma, pandeminin çalışan kadınlar üzerindeki etkisini ortaya koydu. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 ülkede yapılan araştırmaya göre; pandemi süresince her 4 çalışan kadından biri çocuk bakımı ve ev sorumluluklarından dolayı işe daha az zaman harcamak durumunda kaldı.

Vodafone COVID-19 pandemisi sırasında ve sonrasında çalışan ebeveynler üzerindeki etkiyi anlamak ve işverenlerin destek sağlama konusundaki rolünü ve COVID sonrası plan ve amaçlarını belirlemek için bir araştırma gerçekleştirdi. Vodafone’un inisiyatifinde kurulan uluslararası Change The Face Birliği adına yapılan araştırma, esnek çalışma konusunda işveren politikalarının süregelen önemini vurgularken, kariyer veya ücret ilerlemesinin sadece çocuk bakımı ve ev sorumluluklarını dengeleyebilen çalışan anneler ile sınırlı kalmaması gerektiğini gösteriyor.

Vodafone Grubu’nun tüm ülkeleri kapsayan ve çalışan haklarının iyileştirilmesi hedefiyle faaliyet gösteren, aynı zamanda Change The Face Birliği’nin oluşumunda öncü rol oynayan Herkes İçin Dahiliyet Komitesi’nin BaşkanıVodafone Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi ve Avrupa CEO’su Serpil Timuray şunları söyledi:

“Ebeveynlerin çoğu COVID-19 döneminde çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmekten mutluluk duysa da, çalışan anneler daha çok çocuk bakımı ve ev işi sorumluluğu üstlendiğinden, bu durum iş performanslarını ve bazı durumlarda kariyer gelişimlerini etkiledi. Pandeminin ötesine geçerken, işverenler de, her düzeyden çalışan için çeşitliliğe ve kapsayıcılığa değer veren bir işyeri oluşturma fırsatından en üst düzeyde yararlanmak için esnek çalışma ve benzeri destek politikalarını sürdürmelidir.”

6 ülkede 3 bin kişiyle görüşüldü

Araştırma için Şubat 2022’de İngiltere, Güney Afrika, İtalya, Almanya, İspanya ve Türkiye’den, üçte ikisini annelerin oluşturduğu yaklaşık 3 bin çalışan ebeveyn ile çevrimiçi olarak görüşüldü. Araştırmaya göre:

Araştırmada, pandemi sırasında ve sonrasında çalışan anneler (A) ve babalar (B) ile ilgili dört temel konu incelendi: 

COVID-19’un çocuk bakımı ve ev yönetimi üzerindeki etkisi
COVID-19’un çalışma düzenleri üzerindeki etkisi 
İşverenin rolü 
Pandemi sonrası plan

Araştırma sonuçlarının tamamına https://bit.ly/3ILG8L9 adresinden ulaşılabiliyor.

Change The Face’e uluslararası ödül

Change The Face Birliği, 2022 Mobil Dünya Kongresi’nde “Teknolojide Çeşitlilik” alanında GSM Birliği tarafından verilen 2022 GLOMO Ödülü’nü de aldı. Endüstrinin en prestijli ödülü olan Global Mobil Ödülleri ve Üstün Başarı Ödülü, Change The Face Birliği’nin teknoloji sektöründe çeşitliliği ve kapsayıcılığı hızlandırma çabalarını kutluyor.

Exit mobile version