“Özürlerimi kabul edin!”: CaItlin Ryan vs. JustIn TIndall

Cheil Londra Yönetici Kreatif Direktörü Caitlin Ryan, M&C Saatchi Yaratıcı Şefi Justin Tindall’a bir mektup yazarak onu sert bir şekilde eleştirirken Tindall da Ryan’a ithafen yazdığı mektup aracılığıyla tüm endüstriden özür diledi.

“Özürlerimi kabul edin!”: CaItlin Ryan vs. JustIn TIndall“Sevgili Justin,

Anlıyorum. Çok mutlu olduğun “eski güzel günlere” dönmek istemeni anlıyorum. Fakat WALC’ın bir üyesi ve bir yaratıcı lider olarak, çeşitliliği tehdit olarak değil, aksine daha iyi işi yapmak için bir yol olarak görmeni isterdim.

Hadi biraz hayal kuralım.

Sen küçük bir çocuksun. İçinde tasarıma, hikaye anlatmaya ve hayal gücünü kullanarak herhangi bir şey yapmaya karşı büyük bir yetenek ve tutku var. Her zaman bunları yapabileceğin bir işin olsun istiyorsun. Bedeninle, cinsiyetinle, ten renginle ilgisi olmayan; tamamen kafanın içindeki bir şeyle ilgisi olan bir iş yapmak istiyorsun ve bu konuda herhangi bir tereddütün de yok.

Böylece reklam dünyasına giriyorsun. Patronun bir kadın ve endüstri kadınlarla dolu. Masalar sanki makyaj masaları gibi, herkes yüksek topuklu ayakkabılar giyiyor ve “PMS dönemleri” ile ilgili konuşuluyor. Gittiğin her toplantıda katılımcıların %80’i kadın. Hiç sorun değil çünkü hepiniz aynı tutkuya, sevgiye sahipsinizdir. Ve önemli değil çünkü gittiğin hiçbir yerde açık açık “burası sadece kadınlar için” diye bağırılmıyordur.

Kariyerinin ortasındasın ve hala bir tane bile erkek patronun olmamıştır. Müşterilerin seni seviyordur, ajansın sana değer verdiğini söylüyordur ve sen de kreatif direktör olmak için çok heveslisindir. Ancak hala o ekibin bir parçası olarak görülmüyorsundur. Hiç önemli değil, nasıl olsa bir gün yaptığın işler konuşulacak diye düşünüyorsun öyle değil mi?

Headhunter’lar kadın yetenekler arıyorlardır. Buna rağmen bir iş görüşmesine gidebildiğinde karşındaki yönetici kreatif direktör ve tüm adaylar yine kadındır. Bütün bunlara rağmen işi aldığında ise fısıldaşmalar yeteneklerin sayesinde değil, çeşitlilik kutusuna atılacak bir işaret olduğun için alındığın yönündedir.%80’i kadın olan çalışma ortamları, ara verildiğinde burunlarını pudralayan kadınlar… Sadece bir mola vermek istemeye başlarsın. Sonra bir gün o çok büyük ajanslardan birinde çalışan son derece deneyimli birinin sıkıldığını okursun. Mesaj çok açıktır: İstenmiyorsundur. Sana bir fırsat verdiği için, çalışmanı sağladığı için, rahat hissettirmeye çalıştığı için, dikkat etmesi gerektiği için çok sıkılmıştır.

Artık hayal etmeyi bırakalım Justin. Son derece ayrıcalıklı bir konumdasın. Bir endüstri liderisin. Bu sözlerin ile her genç kadın ciddiye alınmayacağını, sektörün kendisini istemediğini, bir iş bulsa bile yetenekleri olduğu için değil, sadece “çeşitlilik” hanesine artı puan kazandıracağı için alındığını düşünecek.

Lütfen sıkılmaktan, bıkmaktan vazgeçin. Kadın ya da farklı bir geçmişten gelen her genç yetenek için daha adil olun ve doğru olanı yapın. Çeşitlilik kutusunu işaretlemek için değil de sevdiğimiz işi yaptığımız için beraber çalışalım.

Caitlin Ryan

Cheil Londra

ECD


Sevgili Caitlin,

Öncelikle, Private View’de yazdıklarım nedeniyle istemeden kırmış olduğum herkesten özür dilerim. İfade ediş biçimim yanlıştı.

Sunmuş olduğun perspektiften bakınca; erkek egemen yaratıcı bir ortamda kariyer inşa etme konusundaki bakış açısı oldukça iç karartıcı.

Bu nedenle, her şeyden önce kesinlikle çeşitlilik gündemini olumsuz yönde etkileme niyetinde olmadığımı söylemek isterim. Hatta bunun tersi yönde hareket ettiğimi de söyleyebilirim.

Son zamanlarda ajansımıza açıkladığım gibi, çeşitlilik terimi etrafında hissettiğim hayal kırıklığı, kısa vadeli bir çözüm olarak görülmesinden ötürü. Endüstrimizin gücünü ve yeteneğini derinlemesine korumak ve geliştirmek ise uzun vadeli stratejilerle gerçekleşebilecek bir şey. Bence bu noktada, anlamlı çeşitliliğe ulaşma umudundan ödün veriyoruz. Yeteneği geliştiren ve mümkün olan en iyi işi üretmemizi sağlayan şey çeşitlilik. Bu yüzden M&C Saatchi’de bir Çeşitlilik Grubu var. Ve bu yüzden mümkün olduğunca çeşitli ve arka planda kalmış insanlara yönelik bir reklamcılık kursu hazırlamak ve başlatmak için yardım ettim.

Bu konunun kalbimde başka bir yeri var. Ve inanın bana bunun aynı zamanda kurumsal bir mesele olduğunu bilmek için beyaz erkeklerin yönetim kurullarında hakim olduğu odalarda yeterince oturdum.

Yine de bütün bu yaşanılanlara bakarsak benim açımdan meslektaşlarımla ve sektörle doğru bir şekilde iletişim kuramamış olmam büyük bir pişmanlık olarak kalacak.

Lütfen içten özürlerimi kabul edin.

Justin Tindall

M&C Saatchi

CCO

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.