artwork

Oyuncuların %84’ü mobil cihazlarını kullanıyor

11 ay önce

0

Reklamverenlerin oyunu birçok medya fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiğini iddia eden Activision Blizzard, oyuncuların %84’ünün mobil cihazda oynadığına dikkat çekiyor.

Activision Blizzard EMEA Satış Başkanı Anthony Lawson’a göre; küresel oyuncuların yaklaşık %84’ü şu anda bir mobil cihazda oyun oynuyor ve bu da pazarlamacılara marka erişimlerini genişletmek için büyük bir fırsat sunuyor.

Geçen hafta Campaign’in Media360 etkinliğinde konuşan Lawson, tüm oyun kanalları arasında mobilin, diğer medyayla karşılaştırıldığında kitlesinin büyüklüğü nedeniyle “reklamcılar ve markalar için açık ara en büyük fırsat” olduğunu belirtti ve markanın 2025 yılına kadar yalnızca İngiltere düşünüldüğünde 27 milyon mobil oyuncu olacağını beklediğini de sözlerine ekledi.

Lawson, oyunlara erişmek için ek teknoloji satın almaları gerekmediğine, birçok mobil oyunun ücretsiz olduğu ve insanların farklı hızlarda oyun oynayabildiğine ve böylelikle her yaştan insanın mobil oyunlara dahil olabildiğine dikkat çekti. Activision Blizzard, oyuncuların %41’inin “premium” bir mobil oyun reklamının kısa olması gerektiğini ve %31’inin bir reklamın oyunu kesintiye uğratmaması gerektiğini düşündüğünü tespit etti.

Mobil oyunların erişilebilirliği ve büyümesi göz önünde bulundurulduğunda Lawson, pazarlamacılara oyun oynamayı TV ile aynı seviyede olan başka bir medya kanalı olarak düşünmelerini tavsiye etti. “Oyun başka bir temas noktasıdır – başka bir mecra adayıdır. Bu kültürel bir fenomen ama aynı zamanda birçok medya fırsatını beraberinde getiriyor.” dedi.

Lawson ayrıca insanların daha küçük ekran boyutları nedeniyle mobil oyunların kalitesini ve erişilebilirliğini hala sorgulayabildiklerini ancak Activision Blizzard tarafından yürütülen bir araştırmanın, oyuncuların %73’ünün mobil oyunları “yüksek kaliteli” bulduğunu bulduğunu ve %40’ının da yüksek kaliteli grafiklere sahip bir mobil reklamın dikkatlerini çekeceğini öne sürdüğünü söyledi.

PHD Küresel Oyun ve Sanal Deneyim Başkanı Jamie Lyons: “Oyun yeni gelişen bir medya kanalı olduğu için onu daha fazla desteklemeliyiz. Doğrudan eylem açısından genellikle daha az ölçülebilir olan denenmiş ve test edilmiş geleneksel medya kanallarından yatırımı çekmeyi haklı çıkarmak için bu odadaki herhangi birinin durumu bu olacaktır. Pazarlamacılar için bu yeni bir alan ve onlar bir risk unsuru varmış gibi hissediyor.” dedi.
Sonuç olarak reklamverenlerin, etkileşimin arttığı anlarda oyuncular ve bir markayı bu dinamikle nasıl uyumlu hale getirebilecekleri konusunda farklı düşünmeleri, bunu özgün bir şekilde ve “katma değer sağlayan, rahatsız edici olmayan bir şekilde” yapmaları gerektiğini söyledi.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...