artwork

Oyun Ekosisteminin Geleceğine Hazır mıyız?

1 sene önce

0

Tüketici ihtiyaçlarının nasıl değiştiğini ve trendleri sürekli takip eden Casper’ın Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İletişim Direktörü Ahmet Beliktay, oyun ekosisteminde Excalibur markası ile güçlü bir duruş sergilediğini belirtirken gaming’in geleceğine damga vuracak teknolojileri anlatıyor.

VentureBeat’in yeni raporuna göre; 2021 sonuna kadar küresel oyun pazarı 175,8 milyar dolar gelir elde edecek ve 2023’ün sonunda bu pazarın 200 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Dünyanın büyük bir bölümünde sosyal mesafe önlemleri devam ederken, bu durum oyun gibi milyarlarca dolar büyüklükteki bir sektöre ilginin artmasına ve oyunla hiç ilgilenmemiş insanların da hobileri arasına oyun oynamayı eklemesine neden oldu.

Bununla birlikte tüm seviyelerdeki oyuncular, oynadıkları oyunlarda sınırları zorlamak istiyor; bizim gibi geliştiricilerden de oyun deneyimini ileriye taşımak için yeni teknikleri ve gelişen teknolojileri kullanmamızı, oyunları gerçeğe daha da yaklaştırmamızı ve her zamankinden daha zorlu hale getirmemizi bekliyor. 30 yıldır Türkiye’de teknoloji üreten bir üretici olarak son dönemde Excalibur markamızla oyun ekosistemi için güçlü bilgisayarlar üretiyoruz. Çünkü tüketici ihtiyaçlarının nasıl değiştiği ve trendleri her zaman takip ettik. Bu sayede uzun yıllar boyunca Türkiye’nin en çok tanınan teknoloji üreticilerinden biri olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Tabii bu durum, gelecekte karşımıza çıkacak yeni teknolojiler ve eğilimler için de benzer bir duruşta olacağımızın garantisi olarak öne sürülebilir. Sürekli değişen trendlere ve oyun oynama alışkanlıklarına göre yeni ürünler geliştirmeye de devam edeceğiz. Peki oyun ekosistemi gelişirken gelecekteki oyun alışkanlıklarını şekillendirecek teknolojiler neler olacak?

Sanal ve artırılmış gerçeklik, sürükleyici oyun deneyimleri yaratıyor

Bu teknolojiler, oyun oynamayı fiziksel olarak kontrol edilen dünyadan kısmen veya tamamen sanal olarak kontrol edilen, daha sürükleyici bir ortama taşıyor. VR uygulamaları genellikle oyun oynamak için bir kulaklığa ihtiyaç duyar ve bu da kullanıcılar için ağır ve rahatsız edici olabiliyor. Eldivenler ve bilek cihazları gibi giyilebilir teknolojiler, oyun geliştiricilerin dokunulabilir öğeler oluşturmasına olanak tanıyor. Bu, kitlelere gerçekçi oyunun yepyeni bir boyutunu getiriyor. Geliştiriciler daha sonra oyuncu etkileşimini artırarak oyun içi dünyayı daha gerçekçi hale getirebilir. Artırılmış gerçeklik oyunları, Pokémon Go gibi mobil oyunlarda görüldüğü gibi, gerçek dünyanın unsurlarını sanal olanlarla da birleştiriyor. Ayrıca artırılmış gerçeklik oyunları, oyun oynamayı yeni denemeye başlayan daha geniş bir tüketim pazarına hitap ediyor.

Bulut oyun deneyimi, donanım ihtiyacını ortadan kaldıracak

Bulut teknolojilerinin gelişmesi, oyunların oluşturulma, sunulma ve oynanma şeklini değiştirdi. Bireysel olarak edinilen güce bağlı donanım gereksinimlerine ihtiyaç zamanla azalacak gibi. Oyuncular artık internet bağlantılarına sahip olduklarında konumlarından bağımsız olarak yeni oyunlara erişebilecek. Bu da oyunları, genişletme paketlerini, donanımları ve eklentileri edinmeyi kolaylaştıracak.

Oyun bilgisayarlarından ya da konsollarından farklı olarak bulut tabanlı oyun deneyimi, oyun oynamayı bilgisayarlardan buluta taşıyor. Oyuncular tıpkı Netflix’te film izliyormuş gibi, oyunları video olarak izliyor. Aradaki fark, videoların kullanıcı hareketlerine yanıt vermesidir ki burada bir tuşa basıldığında, yapılan giriş uzak bir bulut sunucusuna gönderiliyor ve bu sunucu daha sonra yeni bir video karesi gönderiyor. Bunların hepsi bir saniyeden kısa bir sürede gerçekleşiyor ve bir cihaza indirilen bir oyunla aynı deneyimi yaşatıyor. Tabii buradaki en önemli nokta internet hızınızın yeterince iyi olup olmaması.

5G’nin ulaştığı hız gecikmelere son veriyor

Çok oyunculu çevrim içi oyunlar dünyadaki en popüler oyun segmentini oluşturuyor ve bu oyuncuların çoğu, oyuncuların eylemi ile oyun sunucusunun tepkisi arasındaki gecikme olan oyun gecikmesi sorunuyla uğraşmak zorunda. 5G kablosuz teknolojisi, bulut oyun deneyimini geliştirerek devasa çok oyunculu oyun toplulukları için çeşitli avantajlar sunacak. 10 milisaniyenin altındaki hızlara sahip 4G’ye kıyasla, 5G’deki gecikmeler önemli ölçüde daha düşük kalacak ve bu oyun performansını çok daha iyi hale getirecek.

5G ayrıca daha fazla sayıda eş zamanlı cihaz bağlantısını da destekliyor. CIO tarafından yayınlanan bir makaleye göre; 4G teknolojisine sahip 2.000 bağlı cihaza kıyasla 5G, 1 milyona kadar bağlı cihazı destekleyebiliyor. Bu, özellikle yoğun kentsel pazarlarda bulut tabanlı oyun hizmetlerine erişebilen oyuncu sayısını artıracaktır. 5G ağlarının dünya çapında yaygınlığı artarken, geliştiriciler artık oyun pazarına benzeri görülmemiş iyileştirmeler sunabiliyor.

Yeni nesil oyun deneyimlerine hazırız

Casper Excalibur olarak yeni oyun platformları ve daha derin etkileşim seviyeleri için hızla artan talepten yararlanmamız gerektiğinin farkındayız ve bu kapsamda mevcut durumda oyuncu ekipmanlarından güçlü bilgisayarlara ve monitörlere kadar birçok teknolojiyi Türkiye’de üretebiliyoruz. Bununla birlikte yeni teknolojiler daha yaygın hale geldikçe, oyuncu deneyimi çarpıcı biçimde değişecek ve yeni kitlelerin ilgisini çeken oyun alışkanlarının da gelişeceğini görüyoruz. Bu nedenle teknoloji ve oyun severlere her zaman oyun deneyimini en üst seviyede yaşatmak için çalışmalarımızın devam edeceği garantisini verebilirim. 

Günümüz teknolojisi, donanım ihtiyacının ön planda olduğu bir oyun evrenini desteklediği için Casper olarak bu alandaki yerli ve kaliteli donanım gücünü her geçen gün daha da geliştirerek yansıtabiliyoruz. Excalibur markasının oluşumu, vizyonu ve misyonu tamamen Türk oyun ekosistemini geliştirmeye, Casper güvencesi ve kalitesiyle destek sağlamak adına kurulu. Bu alanda başta gaming masaüstü bilgisayarlarımız ve laptoplarımız ile oyun ve performans odaklıların ihtiyaçlarının üzerinde çözümler oluşturuyor, buna yönelik hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz. En son ürünümüz olan G911 ile birlikte en yeni teknolojileri tüketicilerle buluşturduk ve dünyanın mobil platformdaki en yeni işlemci ve ekran kartını G911 ile Türkiye’ye getirdik. Oyun dünyasının bir bütün olduğunu ve içerisinde eğlence ve yeni dünyaların yer aldığını bildiğimiz için de gaming aksesuarlar konusunda her geçen gün yerli üretimin ne kadar gelişme gösterdiğini yansıtabiliyoruz. Biliyorsunuz ki RGB’siz bir oyun dünyası artık düşünülemez ve teknik kısımlar ileri tasarımlarla oyunculara sunulmak zorunda. Ayrıca oyun dünyasının sadece donanım cihazları ile oyunlar oynanan bir bütünlüğe sahip olmadığını, bir topluluk yönetiminin gerektiğini de fark ederek Türk oyuncuların kendilerini her anlamda geliştirebilecekleri “Excalibur Clan” topluluğunu oluşturduk. 

Gelecek yıllarda da yukarıda bahsettiğimiz gibi bulut tabanlı oyun ekosistemine yönelik Casper’ın adımları elbette olacaktır. Daima trendleri ve talepleri takip edebilen bir marka olmanın avantajlarını burada da yaşayacağımıza inanıyorum. Eğer topluluklar bunu tüketmeye ve eğlence anlayışlarını buna göre şekillendirmeye istikrarlı olursa Casper da bu sistemin en önemli parçası olacaktır.

Ahmet Beliktay

Pazarlamadan Sorumlu Kurumsal İletişim Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.