artwork

2023 yılının “kelimesi” belli oldu

2 ay önce

0

2024’e sayılı günler kala Oxford, Cambridge, Collins ve Dictinary.com 2023 yılını en çok betimleyen kelimeleri açıkladı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda, 2023’ün z raporunu bize veren ve gündemini bize özetleyen kelimeleri Oxford Dictionary, Collins, Dictionary.com, Merriam Webster ve Cambridge gibi sözlükler açıkladı.

2023’te dijital ortamın etkisini, gündelik hayattaki sirayetini yoğun şekilde hissetmemizin ardından Oxford sözlüğü ve Merriam Webster, halka açık oylama sonucu yılın sözcüğünü, “Rizz” olarak tanımladı. Rizz kelimesi sosyal medyada “karizma” anlamında kullanılırken ikili ilişkilerdeki rolü ise, “etkileyicilik, cazibe” olarak ifade edilmektedir. Sanal kimliklerle birlikte kullanıcılar, dijital ortamlarda potansiyel partnerlerini nasıl etkileyebileceklerini yani rizz’lerini sergileme noktasında etkisini göstermektedir. En dinamik platformlar arasında yer alan Tiktok, rizz etiketli içeriklerin 3.8 milyar tıklanma aldığı platform olmuştur.

2023’ün temel dinamiklerini yapay zeka üzerinden şekillendirdiğini gözlemleyen Cambridge, “Halüsinasyon” (Hallucinate) olarak açıklarken Collins sözlüğü ise, hiç kuşkusuz  “Al” yani yapay zeka olduğunu açıkladı. Collins, 2023’te kelimenin kullanımının geçtiğimiz yıla nazaran dört kat arttığını ifade ediyor. Cambridge sözlüğü, Halisünasyon kavramının, yapay zekanın kendinden emin bir şekilde bir şeyler uydurma durumuna atıf yapmaktadır.

2023, bahsedilen sözlükler tarafından yeni teknolojilerin, yapay zekanın ve sosyal ağlar üzerinden kurduğumuz sosyal yaşantılarımızın evrimleştiği yıl olarak seçildi.

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...