Site icon Campaign Türkiye

Outvertising ünlü reklamları yeniden yazıyor

Outvertising‘in “şimdiye kadarki en büyük” kampanyası olan çalışma, Open Media ve Clear Channel‘ın desteğiyle Across the Pond tarafından oluşturuldu.

Outvertising, LGBT Tarih Ayı’nın başlangıcına denk gelecek şekilde ülke çapında bir kampanya başlattı; ünlü reklam senaryolarının LGBT+’ları daha kapsayacak haliyle yeniden oluşturulduğu bir dizi açıkhava reklamını kapsıyor.

LGBT+ bireylerin reklamlarda daha iyi temsil edilmesi ve reklamlara dahil edilmesi için kulis yapan savunma grubu, DeBeers’ın “İki aylık maaş” posteri ve Old Spice’ın “The man your man could smell like” da dahil olmak üzere reklamların senaryolarını ve başlıklarını yeniden yazmak için yaratıcı ajans Across the Pond ile birlikte çalıştı.

Londra, Newcastle, Liverpool, Sheffield, Coventry ve Hull dahil İngiltere genelindeki sitelerde yayınlanan çalışma, reklam sektöründe çalışan LGBT+ bireyleri ve dostlarını Outvertising topluluğuna katılmaya çağırıyor.

Bir uygulama, 2013’ün Diet Coke reklamı “Gardener”ı değiştiriyor ve heteronormatif varsayımlara parmak basıyor. Reklam panosunda metin aşağıdaki gibi düzeltiliyor.

Bir başka reklamda ise merhum Nick Kamen’in rol aldığı, Levi’s 1985 tarihli 501 “Laundrette” reklamına gönderme yapıyor.

Çalışmada, Yönetici Yaratıcı Yönetmen Jim de Zoete ve yaratıcılar Nick Alden ve Maggi Machado rol aldı. Outvertising ayrıca Clear Channel, Open Media, Hi Rezz ve DOOH.com’dan destek (ve medya alanı bağışları) aldı. OOH çalışmalarını desteklemek için, ERGs* ile güçlendirilen dijital ve sosyal reklamlar da LGBT Tarihi Ayı boyunca yayınlanacak.

Outvertising Eş CEO’su Marty Davies (they/them): “Outvertising, sektörümüzün içindeki ve dışıdaki queer bireyleri savunan bağımsız bir ses. Bu sesi daha da yükseltmek için şimdiye kadarki en büyük kampanyamızı başlatıyoruz ve herkesi bize katılmaya davet ediyoruz. Toplumu daha iyiye yönlendirmek için reklamcılığın gücünü ve erişimini kullanarak, birlikte yarının LGBTQIA+ tarihini yazmaya yardımcı olabiliriz.”

Across the Pond Yönetici Yaratıcı Yönetmeni De Zoete (he/him), kampanyanın “çeşitli temsiller etrafında ciddi bir değişiklik yaratmak için sektörümüzü harekete geçirmeyi” amaçladığını ekledi.

Sözlerine şöyle devam etti: “Bir fark yaratmak isteyen ancak gerçek bir etkiyi nasıl yaratacağını bilmeyen o kadar çok insan var ki… Outvertising topluluğuna katılmak harika bir başlangıç ve umuyoruz ki uygulamalar, bu değişimin elinizde olduğunu kanıtlar. Sadece birkaç kelimeyi uyarlayarak birdenbire işi ve dünyayı daha kapsayıcı hale getirebilirsiniz.”

*: İş yerlerinde çeşitliliği, eşitliği ve katılımı teşvik etmek için gönüllü olarak güçlerini birleştiren çalışanlar.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version