artwork

Otomobilini sevenler Castrol MAGNATEC’i tercih ediyor

3 ay önce

0

Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Pazarlama Direktörü Nilay Tatlısöz, motordaki aşınmayı %50 oranında azaltan Castrol MAGNATEC’in Türkiye’de de üretilerek Avrupa ve Afrika bölgesine ihraç edildiğini söyledi.

Otomobil sahiplerinin ihtiyaçlarına ve arayışlarına odaklanarak ürünlerini geliştiren Castrol, MAGNATEC ürününün motoru nasıl koruduğunu anlatan reklam filmini ocak ayında yayınladı. Tatlısöz, reklam filmiyle odaklandıkları mesajı aktarırken ürünle ve lokal olarak sektördeki büyümeleriyle ilgili detayları da paylaşıyor.

Campaign Türkiye Castrol olarak sektörünüzün iletişim konusundaki en aktif markalarından birisiniz ve yeni yıla da bir reklam kampanyasıyla başladınız. Yeni kampanyanızdan bahsedebilir misiniz?

Nilay Tatlısöz 2020’de hayatımıza giren ve dünyadaki her şeyi değişime uğratan pandemiyle birlikte özel araç kullanımının artmasının ardından küresel ekonomideki dalgalanmalar ve otomotiv sektöründeki çip krizi arz-talep dengesini değiştirdi. Bunun sonucunda da sürücüler, sahip oldukları araçlarına daha fazla özen göstermeye başladı. Araç sahiplerinin araç bakımı konusunda önceleri sadece ustaların önerilerini dinlerken artık bilinçlenerek araçlarında kullanılacak ürünler konusunda araştırma yaptıklarını ve servislerdeki ustalarla fikir alışverişinde bulunduklarını görüyoruz.  

Biz de araç sahiplerinin bu bilinçli yaklaşımlarını karşılayan ve şu anda madeni yağ teknolojisinin ulaştığı son nokta olan Castrol MAGNATEC ürünümüz özelinde hazırlanan reklam filmimizin uyarlamasını gerçekleştirdik. ‘Ters Dönmüş Otomobil’ televizyon reklamımızda araçların motorlarında oluşan aşınmaya karşı Castrol MAGNATEC’in sunduğu korumayı farklı ve yaratıcı bir dille anlatmak istedik. Türkiye’nin en beğenilen aktörlerinden olan ve gerek oyunculuğu gerekse de sesiyle Türk izleyicisinin hafızasında iz bırakan Halit Ergenç tarafından seslendirilen reklam filmimizle de ürünümüzün motora sağladığı güveni en iyi şekilde aktardığımıza inanıyoruz. Kampanyamız, televizyon dışında radyo ve internette de aynı anda yayına girdi.

Castrol MAGNATEC’i geliştirirken özellikle yaptığımız aşınma limiti testleri bizlere yol gösterdi. Bu testlerde ortalama bir sürücünün yılda yaklaşık 18 bin kez dur-kalk yaptığını ve şehir içi trafikteki zamanının üçte birini de rölantide geçirdiğini gördük. Otomobillerin motorunda oluşan aşınmaların büyük çoğunluğu araçların ilk çalıştırılmasında, motorun ısınması sırasında ya da trafikte dur-kalk anında meydana geliyor. DUALOCK teknolojisine sahip Castrol MAGNATEC, mıknatıs gibi birbirine kenetlenen molekülleri sayesinde, motor yağı yerçekimi nedeniyle motordan kartere süzülürken bile motora tutunup güçlü bir koruma katmanı oluşturuyor. Böylece otomobil, motorlarını harekete geçtiği andan itibaren durmaksızın korurken motor aşınmasını da %50 oranında azaltıyor. 

Campaign Türkiye Castrol’ün son dönemde Türkiye’deki büyümesi hakkında da bilgi verebilir misiniz?  

Nilay Tatlısöz Biz pazar payları ve büyüme oranlarını PET-DER vasıtasıyla takip ediyoruz. Bu derneğe neredeyse sektörümüzün tüm oyuncuları üye olduğu için buradaki veriler bize sektör hakkında en doğru bilgileri veriyor. Son yıllara baktığımızda sektörümüzün sürekli bir büyüme trendinde olduğunu görüyoruz. PET-DER verilerine göre 2022’nin ilk dokuz ayında madeni yağ pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 büyüdü. Castrol olarak biz de %18 ile toplam pazarın 2 katından fazla büyüme kaydettik. Aynı dönemde binek araçlar motor yağında %31,8, motosiklet madeni yağında %46,7 ve ticari araçlar motor yağında ise %32,4 pazar payıyla da liderliğimizi sürdürüyoruz. 

Campaign Türkiye Türkiye’nin gösterdiği bu büyümenin önümüzdeki dönemde nasıl devam edeceğini düşünüyorsunuz?  

Nilay Tatlısöz Castrol, Türkiye dışında dünyada da 2021’in ardından 2022’de de büyümeye devam etti. 2022 yılı boyunca dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmaların ve finansal daralma tüm yatırımları yavaşlattı ancak aksine Türkiye’ye 20 milyon dolarlık yatırım yapıldı ve bunun sonuçlarını da aldık. Castrol Türkiye olarak 2022 yılında elde ettiğimiz çift haneli büyümeyle Çin’i de geride bırakarak Castrol’ün faaliyet gösterdiği ülkeler arasında en fazla büyüyen pazar olduk. Bu büyüme sonrasında pazarda da yeni yatırımlar yapılıyor. Gemlik’teki üretim tesisimize yeni 5,5 milyon dolarlık hat yeni bir hat kuruldu. Bu sayede ürünler hiç el değmeden çok daha kısa sürede doldurulabiliyor. Böylece üretim hızımızı artarken lojistik açıdan da bizi çok rahatlatıyor.  

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ve Afrika bölgesinin yıllık üretim hacmi 700 milyon litre seviyesinde. Avrupa’daki sekiz Castrol üretim tesisinden bir tanesi olan Gemlik tesisinde yıllık yaklaşık 100 milyon litre madeni yağ üretiyoruz. Bu da bulunduğumuz bölgenin üretiminin yaklaşık %12’sinin Gemlik’te yapıldığını gösteriyor. Gemlik tesisimizde yapılan üretimin %85’i iç pazarda kullanılırken %15’ini ise ihraç ediyoruz. Bölge için bu kadar önemli olan Gemlik tesisine 2023 yılında 1 milyon doların üzerinde tank yatırımı, 2024 yılında da 5,5 milyon dolarlık depo yatırımı yapılacak. Bu da Castrol’ün Türkiye’ye ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlanmıştır.