Otizmli çocuklar için oyun terapisi

Mcgarrybowen Greater China, Dungeons & Dragons kurallarını tedavi edici bir oyun için uyarladı.

Game to Grow, Interdisciplinary Council for Developmental Learning ve The Star Institute for Sensory Processing Disorders ile birlikte Mcgarrybowen Greater China tarafından yaratılan ‘The Critical Core’ isimli oyun, ejderhaları öldüren hayalperestler için değil ama otizmli çocuklar için iyileştirici.

Hong Kong’ta SPOT Centre’da Occupational Therapist olan Lily Smith: “Birbiriyle hiç tanışmamış olan dört otizmli çocuğu 90 dakika boyunca birlikte oturabileceğini ve bütün bu süre boyunca bir meşguliyet içinde olabileceğini hiç düşünmemiştim.” diyor. Bir çocuğun ebeveyni şöyle ekledi: “Çocuğum yıllar boyunca çeşitli terapiler gördü, okulda ve aile içinde becerilerin kullanılabilmesi konusunda sıkıntı yaşadık. Fakat bu farklıydı.” diye ekledi.

Tahminler, Amerika’da her 59 çocuktan birinin bir dereceye kadar otizmli olduğunu söylüyor. İlgili organizasyonlara göre oyun, onlardan yaşça küçüklere (kardeşlerine) yapılan müdahaleler sırasında unutulan teenager’lar için boşluk doldurucu bir role sahip.

Buna ek olarak oyun, sık sık uyum ve davranışları normal hale getirmeye odaklanan bire bir terapi seanslarından daha ucuz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.