Ortalama bir Türk çok parası olsa neleri tercih eder?

İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği GmvH – ICERTIAS tarafından yapılan araştırmaya göre Türk vatandaşları, sınırsız paraya sahip olmaları durumunda sadece kalite odaklı karar verirlerse BMW kullanacak, Metallica, Manga veya Tarkan konserine gidecek ve en çok FC Barcelona’nın futbol karşılaşmalarını izleyecek.

İsviçre kuruluşu olan Uluslararası Onaylama Derneği GmbH – ICERTIAS’ın Zürih’te bulunan merkez bürosu tarafından, Mayıs Ayı’nda Türkiye’de yürütülen ilk Türk QUDAL – QUality meDAL – DEEPMA Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Türkiye’nin bütün bölgelerini kapsayarak gerçekleştirilen araştırma, internet anketi yoluyla Mayıs 2014’te 15 yaş üzeri internet kullanıcısı olan 1.200 Türk vatandaşının katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye için ilk kez gerçekleştirilen ve 100’den fazla ticari ve ticari olmayan kategoriyi (örn. en kaliteli süt, en kaliteli araba, en kaliteli yerel şarkıcı) kapsayan QUDAL Araştırması, 2011 yılından beri Avrupa, Asya, Amerika kıtalarındaki ülkelerde yapılıyor. Araştırmada DEEPMA yönteminin kullanılması ile de benzer araştırmalardan farklılaşıyor. Çünkü DEEPMA yöntemindeki sorular açık uçlu olarak soruluyor ve tüketicinin aklına ilk gelen marka yanıt olarak alınıyor.

Kalite ve kalitenin önemini daha yaygın hale getirmeyi amaçlayan Quadal  Araştırması’nı düzenleyen İsviçre merkezli Uluslararası Onaylama Derneği ICERTIAS, tüketicilerin daha iyi yaşama ve harcadıkları para karşılığında, daha yüksek kaliteyi talep etme hakları olduğu konusuna dikkat çekmeyi hedefliyor.

Kalite deyince akla ilk araba geliyor

Araştırmaya göre en iyi kalite denilince Türk insanının aklına gelen ilk şey, “genel olarak arabalar.”

Ankette, “Kendi tecrübe ve fikirlerinize göre Türk pazarında en iyi kaliteyi sunan aile arabası üreticisi, yani bayi, ismini belirtin” sorusuna katılımcıların çoğu BMW yanıtını verdi.

“Dünyada kesinlikle en kaliteli müzik gurubu hangisidir?” sorusuna katılımcıların çoğu “Metallica” diye cevap verirken, dünyada en kaliteli müzik sanatçısı ve şarkıcısı kategorisinde ise ilk sıraya  “Rihanna”yı koydu.

Futbol oyuncusu Ronaldo, “Türk insanının aklında en kaliteli sporcu” olarak 1 numarayı alırken, FC Barcelona ise hangi spor olduğuna bakılmaksızın “dünyadaki en kaliteli spor kulübü” oldu.

En iyi Türk spor kulübü Fenerbahçe

Kalite konusu kişi, proje ve kuruluş vb. ile ilgili olduğunda ise katılımcılar, en iyi Türk spor kulübü kategorisine yine spor dalına bakmaksızın futbol kulübü Fenerbahçe’yi yerleştirirken, Arda Turan ise Türkiye’deki en kaliteli sporcu kategorisine koyuldu.

En kaliteli Türk müzik grubu olarak Türk katılımcıların çoğu Manga’yı seçerken, Türkiye’deki en kaliteli şarkıcı kategorisinde ise Tarkan yer aldı.

QUDAL Araştırması’nda yer alan ticari kategorilere gelince ise Türk insanı; en kaliteli ürün sunucuları arasından şu markaları seçti: 

Pınar (kategori: süt);

Nescafé (kategori: çözülebilir kahve);

Ülker (kategori: çikolata);

Nivea (kategori: yüz kremi);

HP (notebook);

Adidas (spor giyim);

Türkiye İş Bankası (banka);

AKSigorta (sigorta şirketi),

Doğadan (meyve çayı) vb.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.