artwork

Örnek bir iş birliği modeli

7 sene önce

0

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından 9 Nisan 2016 tarihinde düzenlenen geleneksel Kartepe Ekonomi Zirvesi kapsamında bu yıl sektörümüz adına çok önemli bir gelişme yaşandı. İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) ve EGD ile birlikte, TOBB Medya ve İletişim Meclisi, Reklamverenler Derneği (RVD), Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD) ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD) ortak çalışması ile zirve öncesinde şekillenen ‘İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler Taahhütnamesi’nin en kısa zamanda imzalanmasına ve hayata geçirilmesine karar verildi. Kamuoyunun doğru bilgi ve habere ulaşmasında kendi sorumluluklarını azami ölçüde yerine getirmek ve bu sayede anlayış ve işbirliği içinde sağlıklı bir iş modeli oluşturmak amacıyla oluşturulan kılavuz dokümandaki ilkelerin yaygınlaştırılması, mükemmelleştirilmesi ve uygulamanın izlenmesi konusunda da taraflar fikir birliğine vardı.

İletişim ve Medya İlişkileri Yönetiminde Mesleki İlkeler Taahhütnamesi’nin oluşturulması aşamasında, sektör derneklerimizle birlikte, iş dünyası ve kurumsal iletişim yöneticilerini ve medya camiasını temsil eden meslek örgütlerinin tam bir karşılıklı anlayış ve işbirliği içinde hareket etmesi, içeriğin kendisi kadar anlamlı idi. İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin değerli dekanı ve hocalarının içerikle ilgili tavsiyeleri sürece büyük değer kattı.

Örnek bir ‘iş modeli’ hedefi ile çıkılan bu yolculuğun kendisi de örnek bir ‘iş birliği modeli” oldu. Emek veren, ciddiyet ve sorumlulukla çalışan herkese bir kez daha teşekkür ederiz. İletişim sektöründe rolü olan tüm meslek örgütlerinin gelişmeye yönelik olarak, güç birliği içinde, tek çatı altında buluşmasına büyük önem veriyoruz. Sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir ortam sağlayan iş birliği modellerinin sektörümüzün geleceği için çok değerli olduğuna inanıyoruz.

‘İletişim ve Medya İlişkileri Yönetimi’ konusunda gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği yeni, ancak çok etkili bir başlangıca imza attı. İletişim dünyasını izlemeye devam ediniz.

 

Işıl Arıdağ
Başkan
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.