Orkid, emojilerin baskısından kurtulmaya çağırıyor

Orkid, 2014 yılında başlattığı #KızGibi kampanyasının yayınlanan son videosunda bazı emojilerin, genç kızların her gün karşılaştığı sınırlandırmaları güçlendirdiğini vurgulayıp, tüm genç kızları bu tip emojilerin değişmesi için harekete geçmeye teşvik ediyor.

Markanın son araştırmasına katılan genç kızların yüzde 67’si, mevcut kadın emojilerinin genç kızların yapabildikleri şeylerin sınırlı olduğu izlenimini yarattığını söylüyor.

Dünya genelinde kadınların başarılarının kutlandığı Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken Orkid, genç kızlara her şeyi yapabildiklerini gösterme imkanı sağlamak istiyor.

Genç kızların ergenlik döneminde kendilerine olan güveni yitirmelerini engellemek amacıyla devam eden #KızGibi kampanyasının bir parçası olarak Orkid, genç kızların kendilerine sunulan emoji seçeneklerinin kendilerini tam olarak temsil edip etmediği konusundaki düşüncelerini öğrenmek için Pulse Films‘in ödül sahibi belgesel yapımcısı Lucy Walker ile birlikte çalıştı. Uzun bir film listesine ek olarak toplum dilbilimi tutkusuyla benzersiz bir geçmişe sahip olan Lucy, yeni videonun oluşturulmasına ve genç kızlarla konuşurken şaşırtıcı bulguların ortaya çıkartılmasına yardımcı oldu. Çeşitli yaşlardan genç kızlara, emoji kullanırken yaşadıkları deneyimler ve kendilerine sunulan seçeneklerin kim oldukları ve gerçekte ne yaptıklarını tam olarak yansıtıp yansıtmadığı soruldu. Genç kızlardan gelen şaşırtcı cevapları Orkid #KızGibi – Genç Kız Emojileri videosunu seyrederek görebilirsiniz:

#KızGibi kampanyasının son videosunun yapımcısı Walker, “Toplum, genç kızları belirli kalıplarla sınırlayabilen ince mesajlar vermeye eğilimli. Toplum dil bilimi eğitimi görmüş biri olarak, masum görünen dil seçimlerinin kızlar üzerinde ne tür bir etkiye sahip olabileceğini biliyorum. Genç kızların emojilerle ilgili konuşmasını duymak ve kendilerine sunulan seçeneklerin aslında her gün karşılaştıkları toplumsal kalıpları ve sınırlandırmaları nasıl sinsice güçlendirdiğini fark etmek oldukça ilginçti. En başından beri #KızGibi kampanyasının bir hayranıyım ve emojilerde resmedilenlere benzer toplumsal sınırlandırmalar konusunda bir değişim başlatmaya yardımcı olarak genç kızların kendilerine güvenmesini ve bu güveni sürdürmelerini sağlama konusunda Orkid ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyorum” dedi.

En son gerçekleştirilen Orkid Özgüven ve Ergenlik Araştırması* verileri, ankete katılan genç kızların yarısından fazlasının (%54) kadın emojilerinin klişe olduğunu düşündüğünü ve genç kızların yüzde 75’inin profesyonel kadın emoji seçenekleri başta olmak üzere kadın emojilerinin daha ileri düşünceli bir şekilde resmedilmesini görmek istediğini gösteriyor. Gerçek anlamda ilk global dil olan emojiler, özellikle günde bir milyardan fazla emoji gönderen genç kızlar arasında olmak üzere gündelik sosyal iletişimin bir parçası[1]. Oxford Sözlüğü bile “emojileri” 2015 yılının resmi kelimesi ilan etti[2].  Orkid, her genç kızın #KızGibi Durdurulamaz hissetmesine yardımcı olmak üzere, genç kızları temsil ettikleri durdurulamaz kişiyi yansıtan emojiler talep etmeye cesaretlendiriyor..

Orkid, genç kızlardan #KızGibi durdurulamaz olduklarını göstermeleri için hangi kız emojilerinin kullanılmasını istediklerini paylaşmalarını istiyor. Siz de destek olmak, dünyanın dört bir yanındaki genç kızlara her şeyin mümkün olduğu konusunda ilham vermek için bir fotoğraf veya video çekebilir, #KızGibi etiketiyle sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yaparak bu hareketin bir parçası olabilirsiniz.

*4. Dalga Orkid Özgüven ve Ergenlik Araştırması Bulguları:

16-24 yaş aralığındaki genç kızların yüzde 54’ü, kadın emojilerinin sıradan olduğunu düşünüyor.

16-24 yaş aralığındaki genç kızların yarısı, emojilerin kadınların ilgi alanlarını temsil etme konusunda sınırlı olduğunu düşünüyor.

Genç kızların yüzde 76’sı, saç kestirme veya manikür yaptırma gibi sadece kadınlara özgü aktiviteleri yaparken resmedilmemeleri gerektiğini düşünüyor.

Genç kızların yüzde 67’si, mevcut kadın emojilerinin genç kızların yapabildikleri şeylerin sınırlı olduğu izlenimi yarattığını söylüyor.

Genç kızların yüzde 75’i, kadın sporcular veya polis memurları gibi seçenekler başta olmak üzere kadın emojilerinin daha ileri düşünceli bir şekilde resmedilmesini görmek istiyor.

Genç kızların neredeyse yarısı (%47), yeterli sayıda kadın emojisi bulunmadığını düşünüyor.

16-24 yaş aralığındaki her on genç kızdan en az yedi tanesi (%71), emojileri günde birden fazla kez kullanırken, yüzde 82’si ise her gün kullanıyor.

Künye:

Reklamveren P&G Always

Reklam Ajansı Leo Burnett Chicago

Executive Kreatif Direktör Nancy Hannon

Kreatif Direktörler Natalie Taylor, Isabela Ferreira

Art Direktörler Jin Yoo, Amanda Mearsheimer

Metin Yazarı Garrett Vernon

Executive Müşteri Direktörü Annette Sally

Müşteri Direktörü Katie Nikolaus

Prodüktörler Adine Becker, Andrea Friedrich

Prodüksiyon Şirketi Pulse Films

Direktör Lucy Walker

Editör Angelo Valencia

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.