artwork

Orhan Gencebay #BurunlarınSelameti için Rexona reklamında

5 sene önce

2

Yaz mevsiminde toplu taşıma araçlarına her binişinizde içinizden “Batsın bu dünya!” diyor ama sesinizi çıkaramıyorsanız, artık hislerinizin bir tercümanı var. Orhan Gencebay #BurunlarınSelameti için Rexona reklamında “Sadece duş yetmez koltuk altını kamuya açan güzel kardeşim” diyor.

Orhan Gencebay #BurunlarınSelameti için Rexona reklamında metrobüse bindi, ter kokan genci uyardı.

Havaların ısınmasıyla birlikte toplumsal bir sorun olan ter kokusu tüm keskinliğiyle tekrar gündemimizde. Rexona, “daha temiz, daha ferah bir dünya için” ter kokusu ile mücadelesini, Orhan Gencebay sözcülüğünde gerçekleştirdiği kampanya ile sürdürüyor.

Barış için, insanlık için, kardeşlik için, burunların selameti için

Orhan Gencebay filmde, bindiği otobüste ter kokusu ile tüm yolcuları rahatsız eden gencin yanına gidiyor, ikonik parçası Batsın Bu Dünya’dan esinlenerek “Daha güzel, daha adil, sevgi dolu bir dünya için… Barış için, insanlık için, kardeşlik için… Burunların selameti için…” terk kokan genci deodorant kullanması için uyarıyor.

Reklam filminde Orhan Gencebay’ın yer almasının nedeni ise Rexona tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları. Araştırmada toplumun her kesiminden insanları babacan tavrıyla kucaklayan, koruyucu ve kollayıcı üslubuyla Orhan Baba olarak gönüllere taht kurmuş Orhan Gencebay, “Tek kokusu için sizi kim uyarsa alınmazsınız” sorusunun cevabı olmuş.

Türkiye’nin ter kokusu ile imtihanı

Rexona, ter kokusu sorunundan yola çıkarak yaptığı araştırmada, Türkiye’nin “Ter Kokusu ile İmtihanı”nı mercek altına aldı ve çarpıcı sonuçlar elde etti.

Estima Araştırma Şirketi’nin ülke genelinde 12 şehirde, 18-55 yaş arasında ABC1C2 sosyo ekonomik gruplardaki kişiler arasında yaptığı araştırmaya göre, günlük hayatımızda her 10 kişiden 9’u ter kokusuna maruz kalıyor.

Sadece banyo yapmak ter kokusunu engellemeye yetmiyor.

Türk insanının günlük hayatında yaklaşık 1,5 saati toplu taşıma araçlarında geçiyor. Düzenli olarak ter kokusuna maruz kalanlar, en çok %77 ile toplu taşıma araçlarında ter kokusundan muzdarip oluyor. Bu kişilerin %54’ü ter kokusunun toplu taşıma tercihlerine etki ettiğini, %32’si ise koku sebebiyle toplu taşıma aracı kullanmadığını söylüyor. Toplu taşımayı %26 ile ofiste/iş yerinde diyenler takip ediyor.

Toplumun genelini etkileyerek insanların arasına fiziksel ve duygusal mesafeler koyan ter kokusu, konuşulması en zor konuların başında geliyor. Araştırmada “Yakın arkadaşınız ter koksa ne yaparsınız?” sorusuna yoğunlukla 45-55 yaş arası %62 “dostane bir şekilde uyarırım” diye cevap verirken, %34 sessizliğini bozmuyor.

Orhan Gencebay ise “Ter kokusu için sizi kim uyarsa alınmazsınız?” sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkıyor.

“Ter kokusu için sizi kim uyarsa alınmazsınız?” sorusunun cevabı Orhan Gencebay.

“Toplumumuzu bilinçlendirebildiysek ne mutlu bize”

Unilever Kişisel Bakımdan Sorumlu Pazarlama Direktörü Alper Eroğlu, “Rexona olarak tüketicimizle kurduğumuz iletişimde her zaman hareketi sahiplendik. Hepimiz toplu taşımada, sporda, hayatın içinde sürekli hareket halindeyiz. Bu kadar hareketli ortamda terlemek kaçınılmaz. Her zaman tüketicilerimizi terlemenin doğallığından çekinmeden, hareket özgürlüğünden ödün vermeden, ama kötü kokmamayı seçmeye, güvende hissetmeye yönlendirdik. Ter kokusu gibi konuşulması zor olan hassas bir konuda verilecek mesajı, Orhan Gencebay gibi samimi, koruyucu, kollayıcı ve çok sevilen bir sanatçı tarafından esprili bir şekilde vermek hepimizi çok heyecanlandırdı. Burunların selameti için ter kokmamak konusunda toplumumuzu bilinçlendirebildiysek ne mutlu bize” dedi.

Rexona ile Ferah Yolculuklar’da ilk durak “Söğütlüçeşme”

Rexona, daha temiz ve daha ferah bir dünya için başlattığı kampanyasını tüketicilerinin yönlendirme ve katılımıyla gerçekleştirdiği interaktif bir kampanyaya taşıyor. Rexona ekipleri, tüketicilerin Twitter ve Instagram sosyal medya hesapları üzerinden oylayarak belirlediği metrobüs durağına giderek, toplu taşıma araçlarında yolculara Rexona dağıtıyor.

Markanın 7 Ağustos tarihine kadar uygulayacağı “Rexona ile Ferah Yolculuklar” etkinliğinin ilk günkü oylama sonuçlarına göre “Söğütlüçeşme” metrobüs durağı tüketiciler tarafından ‘Rexona ile Ferah Durak’ olması istenen durak seçildi. Duş adam ve Rexona ekibi durağa gitti, “Duş yetmez, Rexona kullan” diyerek dağıttığı deodorantlarla ter kokusu problemine çözüm oldu.

7 Ağustos’a kadar her gün tüketicilerin bildirimlerini değerlendirecek olan “Rexona ile Ferah Yolculuklar” ekibi, ertesi günün ter rotasını belirleyerek, o durağa gidecekler.

Kampanyanın künyesi

Reklamveren: Unilever / Rexona
Reklam Ajansı: Manajans J. Walter Thompson Turkey
Kreatif Direktör: Sami Basut
Yaratıcı Ekip Başkanı: Deniz Ergin
Yaratıcı Ekip Başkanı: Ümit Taşlı
Reklam Yazarı: Aysu Erenuluğ, Yiğit Durdağ
Sanat Yönetmeni: Oktay Metin, Buse Şay, Öykü Özver
Strateji Direktörü: Berkant Avcı
Müşteri İlişkileri Direktörü: Leslie Krespin
Müşteri Direktörü: Setenay Ergin, Ece Özyurt
Müşteri İlişkileri Temsilcisi: Sevim Özgür
Prodüksiyon: Ahmet Bayık, Zeynep Türkmen, Çağrı Erdoğan
Yapım Şirketi: Kala Film
Yönetmen: Fatih Kızılgök