artwork

Organ bağışına dikkat çekmek için hayat kurtaran dokunuş

5 yıl önce

0

Novartis Türkiye organ bağışına dikkat çekmek için, gizli kameralar yerleştirdiği kafede kalp krizi geçiren adama yardım eden kadının mücadelesini gösteriyor.

Novartis Türkiye’nin organ bağışı için hazırladığı farkındalık kampanyası “hayat kurtaran izin” insan yaşamının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Türkiye’de organ bekleyen binlerce hastanın sesini duyurmak için hazırlanan filmde, kafede kalp krizi geçiren yaşlı bir adam görüyoruz. İlk başta ufaktan rahatsızlanan adamın dikkatini genç bir kadın çekiyor. Ne olduğunu anlamaya çalışan kadın ufaktan telaşlanıyor ve adam iyice kötü olup yere düştüğünde hemen kalp krizi geçiren yaşlı adamın yanına gidiyor. Kafede oturan diğer insanlara ve garsona yardım edin demesine rağmen kimse oralı olmuyor. Kadın ambulans çağırmalarını istiyor ama kimse istifini bozmuyor sadece olan bitene bakıyorlar. Adam cebinden çıkardığı kağıdı okumasını istiyor kadından.

Kağıtta yazan ise; hayata tutunmak için yardım bekleyen birine kimsenin yardım etmemesi ne kadar garip değil mi? Peki o zaman, Türkiye’de hayatta kalmak için organ bekleyen 26 bin hastaya neden yardım etmiyoruz? Neden hayatını kaybetmiş yakınlarımızın organ bağışına izin vermiyor, az önce gördüğünüz gibi kayıtsız kalıyor, onları göz göre göre hayattan koparıyoruz. Yaşama tutunmaya çalışanlara kayıtsız kalmayın. Organ bağışına izin vererek, siz de hayat kurtarın.”  Kadın kağıdı okuduktan sonra ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Adama yardım ettiği ve duyarlı olduğu için kafedekilerden alkış alıyor ve adama sarılarak ağlıyor. Bu kampanyayla beraber Novartis organ bağışına dikkat çekiyor ve herkesi organ bağışı yapmaya davet ediyor.

Künye
Reklamveren: Novartis İlaç Türkiye
Reklam Ajansı: Reaktör İstanbul
Reklam Yazarı: Furkan Civelek
Marka Yönetimi: Melis Ceylan, Pınar Kurt
Yönetmen: Mustafa Kotan
Görüntü Yönetmeni: Yunus Emre Tolan
Yapımcı: Özgür Demir
Teknik Ekip: Tolan Films
Ses: 3B Medya
Sanat Yönetmeni: Emircan Aydın
Dublaj: Seslendirmeevi / Gökhan Erciş
Film / Case Kurgu: Emre Küçükosman
Renklendirme Sanatçısı: Emrah Tekin