Site icon Campaign Türkiye

Opel Crossland

Opel’in B-SUV segmentindeki iddialı modeli olan Crossland bir makyaj operasyonu ile yeni yüzüne kavuştu. Artık sonunda X ibaresi de taşımayacak.

Geçtiğimiz şubat ayında online bir basın lansmanı ile Türk medyasına tanıtılan ve satışa sunulan Opel Crossland, Alman markanın B-SUV segmentindeki iddialı bir oyuncusu da diyebiliriz. Makyaj operasyonunun ardından model artık sonundaki “X” takısına da veda etmiş durumda.

Platformunu PSA’daki kuzenleri Peugeot 2008 ve Citroen C3 Aircross ile paylaşan Crossland’ın önünden bakıldığında yeni bir ön ızgara ilk göze çarpan detay. Bu ızgara yakında ülkemizde tanıtılması beklenen Mokka’yı andırıyor ve vizör adını taşıyor. Ayrıca sis farları, ön tampon ızgarası, tampon ekleri, yine tamponun kendisi de değişime uğrayan detaylar arasında. Yandan bakıldığında değişime uğrayan tek detay ise jantları. Test otomobilimizde yer alan Elegance donanımından gelen yan kapı altlarındaki plastik kaplamanın üzerinde bulunan krom detaylar da şık görünüyor. Aracın arka kısmında ise kayda değer çok fazla bir değişim göremedik. Göze çarpan nadir dokunuşlar; arka stop lambalarının karatılması, tampon altı koruyucu kaplamasına eklenen desenler, eskiden bagaj kapağının sol altında olan Crossland logosunun ortaya alınmış olması.. Crossland’in kaptan köşküne girdiğimizde bizi Opel’in geleneksel ve tanıdık görüntülerinden oluşan bir manzara karşılıyor. Ön konsolun plastik kalitesi yeterli. Üst kısımda yumuşak bir plastik zemin mevcutken, kapı kenarlarında ve konsolun alt kısımlarında sert plastik kullanılmış. Koltuklarda ve kol dayama yerlerinde de Elegance pakete dahil olan alcantara deri bulunuyor. AGR sertifikalı koltukların bel destekleri ve ayar imkanlarıyla oturuşu rahat.

Otomobilin 8 inç büyüklüğündeki multimedya ekranının boyutları yeterli, kullanım kolay. Apple Car Play ve Android yansıtma imkanları sunulmuş. Altı hoparlörden oluşan ses sistemi yeterince iyi seviyede. Otomobilin 3.5 inçlik ön kadran gurubundaki göstergeleri artık rakiplerine göre gerisinde kaldı diyebiliriz. Burada kayda değer bir değişim yapılmamış.

Opel Crossland’in bagaj kapağı açıldığında da bizi 410 litrelik bir hacim karşılıyor. Koltuklar katlandığında ise bu hacim 1255 litreye kadar çıkabiliyor. Bu sınıf ortalamalarında ve yeterli değerlere sahip. Bagaj önyükleme eşiği biraz yüksek görünse de zemin kaplamasının kademeli yükseklik ayarı sayesinde zahmetsizce eşyalarınızı içeri koyma imkanınız var. Bagaj kapağı ise manuel olarak açılıp kapanıyor. Otomobilin saklama alanları da bir önceki modelden gelme ve değişime uğramamış. Ön kapı panelinde 1, arkalarda ise 0,50 lt’lik pet şişeleri taşıyabilme kapasitesi var. Direksiyonun solunda ve vites kolunun önünde bulunuyor. Bu sınıf bir otomobil için Crossland’in saklama alanları yeterince iyi.

Makyajlı Crossland’ın geniş yanaklı lastikleri sürüş konforunuzu artırıyor. Süspansiyon biraz sertmiş gibi bir hissiyatı var. Aracın direksiyon tepkileri iyi. Park manevraları kolay yapılabilecek kadar iyi sertlik derecesi mevcut. Otomobilin görüş açıları da yeterli. Crossland’in ses izolasyonu da iyi ve kabin içine motor ve yol sesini az derecede yansıtıyor.

Crossland’de 1.5 litrelik 120 bg gücünde turbo dizel bir motor mevcut. Bu motor gücünü 300Nm’lik bir torkla yere veriyor. 6 ileri EAT6 otomatik şanzıman bulunan modelin maksimum hızı 183 km/s iken, 0-100 km/s hızlanmasını da 11.5 saniyede gerçekleştirdiğini belirtelim. Herhangi bir sürüş yerine tek modda sürülebilen Crossland’in bu değerleriyle performans seviyesi orta şekerli diyebiliriz. Zaten her zaman dediğimiz gibi bu tarz otomobillerde performanstan ziyade konfor, yakıt tüketimi ve sağlamlık…

B-SUV segmentinde güçlü rakiplerine karşı kendisine bir yer edinmeyi amaçlayan Opel Crossland’in bu kullandığımız Elegance donanıma sahip 1.5 litrelik dizel motorlu modelinin satış fiyatı Mart 2021 itibarıyla 314.900 TL idi. Makyajlı Crossland’in ülkemiz tüketicisini ne kadar tavlayabileceğini ise zaman gösterecektir.

Ömer Erdem 

Lift Content Factory Kurucusu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version