Online reklamda ses ve görüntünün etkisi

7 yıl önce

0

İnternetteki faaliyetlerimizin çoğunu “medya”, bu nehirde akan verilerin %70’ini ise ses ve görüntüler oluşturuyor. Online video platformlarındaki video reklamlar da görüntü, ses ve hareketi en iyi şekilde bir araya getiriyor. Peki, bu bileşenlerin reklamların etkinliğinde nasıl rol oynadığını hiç merak ettiniz mi?

İşte bu tür soruların yanıtlarını arayan Google TrueView Brand Fit araştırması, sadece izlenme sayısının yeterli olmadığını, reklamın izlenme süresi ile birlikte ses ve görüntü ögelerinin kullanıcının dikkatine, sonuçta marka performansına olan etkisini de ortaya koyuyor. Araştırma, bir video reklamın kullanıcı tarafındaki etkisi, sessiz izlendiğinde veya görüntüye bakılmadan sadece dinlendiğinde ne ölçüde değişir sorusunun da yanıtını veriyor.

Online video platformlarında sadece görüntü ve sadece ses ile belirli bir düzeye kadar etkili olan video reklamlar, gerçek etkilerine sesli ve görüntülü olarak izlendiklerinde ulaşıyor. Araştırma bu deneyimin sadece işitilen bir reklama göre 3,8 kat, sadece izlenen ama işitilmeyen reklama göreyse 1,6 kat daha fazla marka farkındalığı gücü olduğunu ortaya koyuyor. Reklamların hatırlanmasında da benzer bir durum söz konusu. Aynı araştırma reklamları hem gören hem işiten YouTube kullanıcılarının sadece gören ve işitenlerden daha fazla hatırladığını net bir şekilde gösteriyor. Yine, markayı dikkate alma (brand consideration) açısından bakıldığında da benzer etkinin sürdüğünü görüyoruz.

Marka farkındalığı, reklam hatırlama ve markayı dikkate alma açılarından bakıldığında reklamların izlenme süresi de oldukça ciddi bir etken. Üç saniyeden fazla süre izlenen reklamlar marka performansına daha olumlu yansıyor.

Tüm bunlar kullanıcıların görmek, işitmek isteyecekleri niteliklere sahip yaratıcı, dikkat çekici reklamlar hazırlamanın her zamankinden daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ses ve videonun online platformlar için hazırlanan reklamlarda etkili kullanımının marka performansına olan etkisi, gelecekte daha da artacak ve önemli bir hale gelecek.

 

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlanmıştır.