Online reklam trendleri ve TV’ler

İnternet reklamları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inanılmaz bir gelişim göstermeye devam ediyor. Bu hızı yakalamak, anlamak ve uygulamaya geçirmek her geçen gün daha eğlenceli hale gelmekle beraber bir yandan da karmaşıklaşıyor. Bunu önlemek ve reklamverenin konvansiyonel reklamlardaki alışkanlıklarına paralel bir dil oluşturmak için de dünyada ciddi çalışmalar yapılıyor. 2013 senesinde bu gelişmeleri yakından dinliyor ve işlerimize entegre ediyor olacağız.

İnternetin son dönemlerde ciddi yakınsama içerisinde olduğu en önemli ekran televizyonlar. Bu anlamda TV üreticilerinin üretim bantlarındaki ağırlık Smart TV’lere kaymış durumda. Bugün Türkiye’nin ve dünyanın en önemli üreticileri, internet bağlantılı TV’ler ile tüketiciye farklı bir açılım sunuyorlar. Bu yeni açılım ise reklam ve pazarlama dünyası için farklı fırsatları beraberinde getiriyor. Connected TV’lerin hane halkı erişimi bugün için sınırlı olmakla birlikte çok yakın bir gelecekte daha geniş kitlelere erişim imkanı sağlayacak. Bugün mobilden alışık olduğumuz aplikasyon dünyasının farklı bir versiyonu yeni nesil TV’ler içerisinde hayat bulmaya başladı. Buradaki yerlerinizi şimdiden almanızı şiddetle tavsiye ederim.

IPTV platformları da yapılan ciddi yatırımlarla ülkemizde hızla gelişmeye devam ediyor. Özellikle 2014 senesinden sonra geçilmesi planlanan dijital karasal yayıncılıkla çanak antenlerin yerine ciddi bir alternatif olacağı inancındayım.

Fiber altyapıların yaygınlaşması ile internet bağlantı hızlarının artacak olması internet reklamlarında pek çok yeni uygulamanın yapılabilmesini sağlayacaktır.

Bu ve benzeri teknolojik gelişimleri ve bunların reklam ve pazarlama tarafından kullanım örneklerini ve başarı hikayelerini hep batıda aradık. 2013 ve sonrasında özellikle internet ve mobil bazlı teknolojik gelişmelerin, işlerimiz içerisine daha sıklıkla girdiğine ve TV’lerle olan yakınsamalarına ciddi anlamda tanıklık edeceğiz. Bu gelişmelere hazır olmamız gerekli. En az batı ülkeleri kadar Asya ve Uzakdoğu ülkelerinden de feyz alınması gerektiğini düşünüyorum.

Uğur Şeker

IAB Yönetim Kurulu Üyesi

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.