Online oyunlar büyük fırsatlar barındırıyor

Google olarak Türkiye’de uzun yıllardır ekonominin dijitalleşmesine katkıda bulunuyor ve dijitalleşmenin lokomotifi olan işletmelerin Türkiye’de ve dünyada rekabet edebilmesini mümkün kılacak araçlara ve ürünlere erişimini sağlıyoruz. Amacımız, işletmelerin değişen kullanıcı alışkanlıkları doğrultusunda, doğru içgörüler çerçevesinde büyümelerine ve dünyaya açılmalarına destek olmak. Bu bağlamda, Google olarak dijital dünyanın öncü sektörlerinden biri haline gelen oyun sektöründeki tüm oyunculara sunduğumuz inovatif yaklaşımlar ve çözümlerle hayalindeki oyunu geliştirip pazara sunmak ve bu alanda büyümek isteyen herkese destek olmayı sürdürüyoruz. Veriler, pandemi döneminde evde daha çok zaman geçiren kullanıcıların oyunlara olan ilgisindeki artışı net biçimde ortaya koyuyor: Think with Google Türkiye platformundaki rakamlara göre “arkadaşlarla oynanabilen online oyunlar” konusundaki aramalarda şubat ve Mart ayları arasında 20 katlık bir artış sözkonusu. Bu dönemde birçok içerik üreticisi takipçilerini YouTube’un #BenimleEvdeKal kampanyası kapsamında birlikte oyun oynamaya davet etti. Oyun tutkunları ipuçlarını, yorum ve deneyimlerini paylaşmak üzere online platformlarda bir araya geliyor, mevcut bağlantılarını güçlendirirken yeni bağlantılar ediniyor.

En iyi online oyunlar” hakkındaki Google aramaları da tüm dünyada önceki yıla göre yüzde 100 artış kaydetti. Kullanıcıların yoğun ilgisi gelir rakamlarına da olumlu etki ediyor. Oyun sektörü endüstri kaynaklarına göre yıllık 152 milyar dolarlık bir gelir yaratıyor ve bu rakamın 2021 yılında 178 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Her gün milyonlarca insanı bir araya getiren online oyunlar güçlü etkileşim olanakları sağlarken bunun oyun uygulamaları ile ilgili platformlarda yayınlanan reklamların aldığı etkileşime de doğrudan yansıdığını görüyoruz. Oyun dünyasında, abonelik modeli, bulut temelli oyunlar, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kulvarlarında heyecan verici gelişmeler bekleniyor.

Dünyada indirilen toplam mobil oyun indirme sayısında, ülkemizdeki geliştiriciler tarafından sunulan oyun uygulamalarının %6’lık bir paya sahip olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda çok büyük bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu da özellikle vurgulamak isterim.

Mehmet Keteloğlu
Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.