artwork

Omnicom küresel geliri ilk çeyrekte% 1,8 azaldı

4 yıl önce

0

New York merkezli Omnicom Group’un dünya çapındaki geliri 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 1,8 azaldı.

Grup, ağın kurların ve tasarruf işlemlerinin aşırı alımlar üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı, geçen yılın aynı dönemine göre 3.440,9 milyon $ ‘dan 3.406.9 milyon $’ a gerilediğini belirtti.

Ancak hisse başına net gelir, 2019’un ilk çeyreğinde 1.17 $ ‘a kıyasla iki sent veya% 1.7 artışla 1.19 $’ a yükseldi.

Rapor, COVID-19 ekonomi kaosunda kasvetli bir ortamda yayınlandı.

Şirketin açıklamasının bir kısmında şunlar yer alıyor: “COVID-19 salgını küresel ekonomiyi önemli ölçüde etkiledi. Salgının etkisini azaltmak için halk sağlığı çabalarımız arasında seyahat kısıtlamaları, kamu toplantılarında sınırlamalar, zorunlu karantina gibi hükümet eylemlerin de olduğu önlemler yer alıyor. Bu eylemler, müşterilerimizin işlerinin çoğunu olumsuz etkiledi ve müşterilerimizin hizmetlerimize olan taleplerini azalttı.”

“Sonuç olarak, 2020 yılının ilk çeyreğinin sonlarında, 2019’un aynı dönemine kıyasla gelirimizde bir düşüş yaşadık ve bu düşüşün, yılın geri kalanında da devam etmesi bekleniyor. Gelirdeki bu tür düşüşler, operasyonların ve finansal durumun devam eden sonuçları ve etkilerinde önemli olabilir. ”

Omnicom, salgının tüm müşterilerini “önemli ölçüde etkilemesini” beklerken, bazı sanayi sektörlerinin, seyahat, konaklama, eğlence, enerji, petrol, gaz, perakende satış ve diğer sektörlerden daha hızlı ve önemli bir darbe aldığını vurguladı.

Açıklama şu şekilde devam etti: “Bu endüstrilerdeki müşteriler pazarlama iletişimi harcamalarını ertelemek veya azaltmak da dahil olmak üzere maliyetleri azaltmak için harekete geçmiş durumda. Sağlık ve eczacılık, teknoloji ve telekomünikasyon, finansal hizmetler ve tüketici ürünleri gibi bazı endüstriler nispeten iyi durumda. Koşullar tüm müşteriler ve endüstriler için değişken ve ekonomik belirsizlik içeriyor.”

“Genel olarak, müşterilerimiz için hizmet sunduğumuz çeşitlendirilmiş bir portföyümüz varken, pandeminin küresel ekonomi üzerindeki belirsiz etkisi nedeniyle pazarlamacılar kısa vadede harcamaları azalttığı için hizmetlerimize olan talebin azalması beklenebilir.

Omnicom’un beş temel dalında 2019’un ilk çeyreğine kıyasla 2020 yılının ilk çeyreğinde organik büyüme şöyle oldu: Reklamlar yüzde 0.1 azaldı. CRM Tüketici Deneyimi yüzde 1,3 azaldı. CRM Yürütme ve Destek yüzde 0,9 azaldı. Halkla İlişkiler yüzde 0,2 oranında artarken sağlık hizmetleri de yüzde 9,6 arttı.

Bölgesel pazardaki organik büyüme ise şu şekildedir: ABD yüzde 1.7 arttı. Diğer Kuzey Amerika yüzde 0.6 arttı. İngiltere yüzde 3.7 arttı. Euro Piyasaları ve Diğer Avrupa % 2.3 azaldı. Asya Pasifik yüzde 2.0 arttı. Latin Amerika yüzde 5,0 azaldı. Orta Doğu ve Afrika yüzde 28,4 azaldı.

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...