Olimpiyatlara damga vuran markalar

Olimpiyatlarda yarışmalar, sporcular ve altın madalyayı kazananlar kadar konuşulan bir başka konu daha var. O da markalar ve sosyal medyada yürüttükleri kampanyalar.

Sporcuların başarılarının yanında markaların da başarılarını anlamak için Adweek, Sprinklr ile iş birliği yaparak Olimpiyatlar boyunca markaların sosyal medyadaki hareketlerini incelemiş.

Olimpiyatların ilk haftasında erkek sporcular kadın sporculara oranla daha çok markanın tercihi olmuş. Aynı zamanda erkek sporcular Twitter, Instagram, YouTube ve Google + gibi kanallarda yüzde 66.5 ile kadın sporculardan daha fazla etkileşim almışlar.

8 Ağustos’tan 15 Ağustos’a kadar olan sürede Samsung, Coca-Cola, Mc Donald’s ve Visa gibi markalardan bahsedilme sayısı 70,800’den 80,500 civarına yükselmiş.

Coca-Cola ve Samsung en çok etkileşim markalar olarak Olimpiyatların ilk 2 sırasına adını yazdırmayı başarmış olsa da Bridgestone’un iyi bir sıçrayışla McDonald’s’ın önüne geçmesi de göze çarpanlardan.

Aynı zamanda Nissan’ın geçen haftaki hashtag’i #Quemseatreve de markaların en iyi performans sergileyen hashtag’leri arasında 3. sıraya yerleşti. İlk 2 sırada ise Coca-Cola’nın hashtag’leri bulunuyor.

Sosyal medyada Olimpiyatları en çok konuşan ülkeler sıralamasındaysa birinci sırada Amerika yer alıyor.

 

Kaynak: Adweek

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.