Ölçümlenmeyen sektör yönetilebilir mi? (2)

Geçtiğimiz sayıda PR sektörünün kurumsal sürdürülebilirliği için verdiği hizmetin maliyetini gerçekçi verilerle ölçümlemesinin kaçınılmaz olduğuna ve yöntemlerine değinmiştim. Bu ay ise PR hizmetlerinin, kurumlara kattığı “değerin” ölçümlenmesi konusuna değineceğim.

Sektörümüzün sağladığı “katma değerin” ölçümlenmesi konusundaki kriterler ne yazık ki henüz dünyada da yeterince “mükemmel” değil.  Bu konu, İDA olarak Türkiye temsilciliğini üstlendiğimiz ICCO tarafından yapılan dünya PR zirvesinin de bu yılki konularından biriydi. Zirvede, PR’ın “katma değerinin” ölçümlenmesine yönelik en önemli engellerden biri olan “medya çıktılarının reklam eşdeğeri ile kıyaslanması” aksaklığı bir kez daha ele alındı.

Hiçbir rasyonel dayanağı olmayan bu ölçümlemenin, sektörün fayda ve itibarının açığa çıkmasının önündeki en önemli bariyerlerden biri olduğu tekrarlanırken, bu yanılgılı kriterin, doğal olarak, hizmet alan kurumları da elde ettikleri “katma değer” konusunda tümüyle yanılttığı konusunda bir kez daha hemfikir kalındı.

Medyada yer bulan haberlerin niteliksel ölçümlemesi sağlıklı olarak yapılabilse dahi, PR sektörünün sadece medya haberleri üzerinden değerlendirilmesi alışkanlığı da çok önemli bir eksik. Bu yöntemin iç iletişimden, tüm paydaş ilişkilerini kapsayan yönlendirmelere kadar, pek çok alanda sağlanan katma değerin ölçümlenmesinin tümüyle dışladığı da açık!

Ölçümlenemeyen hiçbir sektör yönetilemeyeceği ve yönetilemeyen hiçbir sektör de “sürdürülemeyeceği” için,  PR Sektörünün gerçekçi ölçümlemeleri benimsemek konusunda ilerleme kaydetmesinin vakti geldi de geçiyor bile!

Bunu sağlamak asla imkansız değil. Yeter ki hizmet veren kurumlar kadar, hizmeti alan kurumlar da düşülen bu ortak tuzağı fark etmek konusunda duyarlı davransın. PR sektörü ve ondan hizmet alan kurumların iletişim ve algı yönetimine ilişkin geleceği bu dayanışmada düğümleniyor.

Bu ortak çıkarımız, ortak geleceğimiz. Haydi artık hızlanalım ve “kötü alışkanlıklarımızdan” bir an önce ve hep beraber kurtulalım!

Figen İsbir
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği Başkanı
[email protected]

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.