“Ölçü”lü olmak ya da olmamak

Geçtiğimiz sayılarda ölçümlenemeyen hiçbir sektörün yönetilemeyeceği ve yönetilemeyen hiçbir sektörün de sürdürülemeyeceği gerçeğinden hareketle PR sektörünün gerçekçi ölçümlemeleri benimsemede ilerlemesinin ‘vakti’nin geldiğinden bahsetmiştim. Bugün de işte o vakti temel alan ve sektörümüzün ürettiği hizmetlerin maliyetinin doğru ölçümlenmesini sağlayacak bir projeden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi dünya artık bir endüstri haline gelen yaratıcılık konusunda fark yaratmaya yönelik projeler geliştirme yarışı içinde… Türkiye’deki yaratıcı endüstrilerin başkenti sayılan İstanbul da bu konuda ayrı bir önem taşıyor. Bunun farkında olan İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul’u “yaratıcı endüstrilerin cazibe merkezi” haline getirme sürecinin bir parçası olarak, Haziran 2011’de “İşletmelere Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı” konulu bir ihale açtı.

İhale sonucunda Excel İletişim Danışmalığı, İDA’nın iştirakiyle bu projeyi üstlenmeye hak kazandı. Toplamda 500 bin TL yatırım yapılan ve yüzde 52’sini Excel’in karşıladığı “Vakit/Nakit” adı verilen proje, Yaratıcı Endüstrilerin maliyet analizlerini “ölçümlemelerine” yönelik Türkiye çapında uygulanabilecek bir sistem olarak geliştirildi. Bu program ile bir iletişim şirketi içinde hangi çalışanın hangi işe, hangi tür iş kırılımları ile odaklandığı ve ne kadar zaman ayırdığından, maliyetlere, ortak ajandaya ve toplantılara kadar her aşama online olarak takip edilebiliyor ve ölçümlenebiliyor.

Dünyadaki gelişmiş uygulamaların incelenmesi ve yerel ihtiyaçların analiz edilmesi ile oluşan bu sistemin ülkemiz iletişim sektörünün küresel ölçekte rekabet edebilecek standartlara kavuşması adına büyük bir adım olduğuna inanıyorum.

Artık tahmine, sezgiye dayalı kriterleri bir kenara atıp, tıpkı projenin tescilli adı Vakit/Nakit gibi gerçekçi verilere yönelmenin “vakti”dir!

Figen İsbir
İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği Başkanı
[email protected]

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.