Öğrencilerimizin esporda fark yaratacak bireyler olmalarını istiyoruz

Bahçeşehir Üniversitesi olarak gençliğin fenomeni ismiyle tanımlanan ve milyonlarca genç tarafından takip edilen espor sektörüne giriş yaparken asıl amacımız bu alanda farkındalık yaratacak çalışmalar yapmaktı. Yaklaşık dört yıl önce başladığımız bu sürece, öncelikle üniversitemiz içerisindeki öğrenci kulübünün yarı profesyonel hale getirilmesi ile başladık.

Espor bursu uygulaması ile devam ettik. Bu burs ile birlikte aslında Türkiye’de kariyer hedefi espor olan ve bu ekosisteminde yer almak isteyen öğrencilere üniversitede bir fırsat sunmak istedik. Burs ile aramıza katılan öğrencilerimizle espor çevresinde üretimler yapmaya başladık. Twitch stüdyosu, canlı yayın rejisi, turnuva alanı ve çalışma alanı olan üniversitemiz içerisinde oluşturduğumuz uygulamalı espor eğitim merkezi ile öğrencilerimize uygulama imkanı sunarak gelişimlerini tamamlamalarını sağladık.

Esporun eğitiminin teorik ve anlatılarak yapılmasının mümkün olmadığını daha önceki tecrübelerimden yararlanarak ve dünyada uygulanan örnekleri göz önünde bulundurarak kendi uygulamalı eğitim modelimizi oluşturduk. Bu modelde öğrencilerimizden keyif aldıkları espor işi ile ilgilenirken aynı zamanda da çevresinde üretim yapmalarını istiyoruz.

Bu noktada birlikte çalıştığımız öğrencilerimizden akademik olarak başarılı olmalarını ve üniversite içerisindeki espor çalışmalarında bulunmalarını istiyoruz. Diğer bir deyişle eğitim ve esporun birlikte yürümesi adına çalışmalar yürütüyoruz. Bugün 3. yılında olduğumuz bu süreçte öğrencilerimizin hem akademik görevlerini başarıyla tamamladığını görüyoruz hem de espor konusunda gayet istekli bir şekilde üretim yaptıklarını gözlemleyebiliyoruz. Bu çalışmaları esporun önümüzdeki yıllarda çok fazla istihdam alanına sahip olacak olması sebebiyle geleceğin espor profesyonellerini yetiştirmek için kurguladık.

Birlikte çalıştığımız öğrencilerimizin mezuniyetlerinden sonra Türkiye’de ve globalde espor ekosisteminde fark yaratacak bireyler olmalarını istiyoruz. Şu ana kadar profesyonel lige gönderdiğimiz oyuncu/öğrencilerimiz ve Türkiye’deki espor sektöründe çalışan öğrencilerimizle birlikte bu projenin ilk adımlarını attığımızı söyleyebiliriz.

Bu haliyle değerlendirildiğinde, üniversitemizin espor takımlarının katıldıkları ligler ve elde ettikleri başarıları bu çalışmaların sonucu olarak görüyoruz. 2019 yılında düzenlenen üç üniversite arası turnuvayı da kazanmış bulunuyoruz ama burada önemli olan bu başarıları elde etmekten ziyade, bu ekosistemi üniversite içerisinde sürdürebilmek. Üniversitede düzenlemiş olduğumuz turnuvalar, YouTube ve Twitch için hazırladığımız içerikler ve ulusal bir oyun fuarındaki espor organizasyonları sayesinde birlikte çalıştığımız öğrencilerimize de bol bol tecrübe kazanabilecekleri imkanlar yaratmaya çalışıyoruz.  Üniversite içerisinde altyapı modelini oluşturmak için Türkiye genelinde liseler arası burs ödüllü bir turnuva düzenledik. Düzenlediğimiz bu turnuvaya toplam 8500 öğrenci katıldı.

Bu sayede bugün bahsettiğim çalışma arkadaşlarımız arasında Karşıyaka Lisesi’nden turnuvaya katılarak burs kazanmış olan öğrencilerimiz de bulunuyor. Bu yapmış olduğumuz uygulamalar sonucunda öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası çapta her türlü espor organizasyonunu yönetebilecek ve her kademesinde görev alabilecek bilgi ve birikime sahip oldu.

Diğer yandan ise bir üniversite olarak yaptığımız bu çalışmaları yazılı hale getirmek, literatüre katkı yapmak gibi bir misyonumuz da bulunuyor. Bunu sağlamak için açmış olduğumuz lisans düzeyindeki seçmeli dersler ve 2019-2020 akademik yılı itibarıyla başlatmayı planladığımız yüksek lisans programları bulunuyor. Bunların yanı sıra üniversitemizdeki akademisyenlerle yaptığımız iş birliği ile akademik literatüre katkı ve sertifika programları ile sektörün ileride ayaklarının daha sağlam temellerle yere basmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Öğrencilere fırsat verildiğinde ve profesyonel bir şekilde iş yapmanın yolları gösterildiğinde hepsinin başarılı olabileceğini uygulayarak gözlemledik. Bu durum aynı şekilde dersler için de işlemekte. Öğrencilerimiz daha önce derslere girmekte isteksizlik gösterebiliyorken espor ve oyun çevresinde oluşturduğumuz ekosistem sayesinde devamlılık durumlarını ve akademik ortalamalarını da olumlu anlamda etkiledi. Kazanılmış olan Türkiye ve Avrupa şampiyonlukları aynı zamanda oyuncu/öğrencilerimiz için sahne tecrübesi ve turnuva tecrübesi getirerek ileride profesyonel sahnede yer almak isteyen öğrencilerimiz için avantaj sağlıyor.

Esporun önümüzdeki yıllarda geleneksel sporlarda olduğu gibi belli alanlarda uzmanlaşmış kişilere ihtiyacı olacak. Bu sebeple hukuku, psikolojisi, sosyal medya yönetimi, dijital yayın yönetimi gibi birçok alanda espor ekosistemine hakim insan kaynağı gerekecek. Biz üniversite olarak bu insan kaynağı ihtiyacı ortaya çıktığında birlikte çalışarak mezun ettiğimiz ve edeceğimiz öğrencilerimizle bu alandaki ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Bu vizyonu göz önüne aldığımızda gelecek hedeflerimizin en büyüğü sektöre yön veren, sektörü geliştiren, katkı sağlayan bireyleri yetiştirmek olarak düşünebiliriz.

Turnuvalar ve takım operasyonları bazında kazanılan Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa şampiyonluğu bulunuyor. Bir sonraki hedefimiz dünya şampiyonluğu elbette, üniversite seviyesinde çok ciddi bir adım atmış olacağız. Türkiye’yi dünyadaki diğer ülkelerle üniversite seviyesinde kıyasladığımızda bazı bölgelerden daha gerideyiz fakat henüz treni kaçırmış değiliz, bundan dolayı sıkı çalışarak kendimizi çok geliştirmemiz gerekiyor.

 

 

Seçkin Topaloğlu,
BAU eSports Koordinatörü

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.