artwork

Öğle arası sonrasında nasıl daha verimli çalışılır?

7 sene önce

0

Hepimiz öğle yemeğinden sonra vücudumuzu ve beynimizi ele geçiren o korkunç miskinlik hissine aşinayız. Yemekten sonra masa başına geçince, insanın tek istediği, mesainin geri kalanında tatlı bir şekerleme yapmak oluyor.

Ama çalışmaya da devam etmemiz gerektiği için işte size öğle yemeği arasından sonra kaybettiğiniz saatleri kurtarabileceğiniz birkaç yol.

Bırakın ekran koruyucunuz görevi devralsın

Yemekten sonra içiniz geçmesine rağmen ısrarla iyi bir çalışan olmayı deneyebilirsiniz. Buna gevşeklikten ötürü başaramadığınız için de suçluluk hissedebilirsiniz. Sürekli çalışmanın üreticiliği düşürdüğü biliniyor. Bunun yerine masanızdan ayrılın, minik bir tur atın yada tuvalette biraz uzun zaman geçirin. Sonra da masanıza tazelenmiş ve çalışmaya hazır bir şekilde dönün.

Yorgunluğunuzu yaratıcı problem çözmeye dönüştürün

Bilim insanları kreatif görevlerin günün uygunsuz zamanlarında daha iyi yapıldığını keşfettiler, çünkü yorgun olduğumuzda daha yaratıcı olmaya eğilimliyizdir. Daha iyi odaklandığımızda da, daha mantıklı ve analitik düşünmeye eğilimli oluruz.

Ekibinizle toplantı yapın

Salı günü saat 15.00’e toplantı koymanız belki daha üretici olmanızı sağlayabilir. Çünkü henüz haftanın başı – Cuma deadline’larından uzak. Meslektaşlarınız siz konsantre olmaya çalışırken, dikkat dağıtacak şeyler arıyor olabilirler. Eğer mümkünse bir konferans odasını ayırtın ve ekibinizin bulunduğu yerden oldukça uzaklaşın.

E-mail’lerini kontrol edin ve gönderin

Öğle arasından sonrasını mail’lerinizi kontrol etmek gibi mekanik işlere ayırın. Aslında sabah ilk iş mail’leri kontrol etmek belki de hata olabilir. The 4-Hour Workweek kitabının yazarı Tim Ferriss e-mail’lerini sadece öğlen ve saat 16:00’da olmak üzere günde iki kez, kontrol etmenizi öneriyor. Unutmayın bu saatte dikkati dağılan tek insan siz değilsiniz, dolayısıyla sizin alıcılarınız da mail’lerini bu zaman dilimlerinde kontrol edecektir.

Sosyal medya sörfünü iyi bir şey için kullanın

CoSchedule’a göre sosyal medya aktiviteleri için en iyi zaman dilimi öğleden sonrası. Bu periyotu, bilgisayarınızın sosyal medya hesaplarını takipçilerinizle etkileşime girebilmek için kullanın. Facebook‘ta saat 13:00-16:00 arası, Twitter‘da 12:00 15:00, Pinterest‘te 14:00-16:00, LinkedIn‘de 17:00-18:00 ve Instagram’da 17:00 civarı gönderi paylaşmak akıllıca.

Yarını planlamaya başlayın

Disiplinli Lider kitabının yazarı John Manning, “İleriyi planlamak yarının stresini azaltır ve proaktif yaklaşım takviminizi kontrol etmeye kendinizi kontrol etmeye izin verir.” diyor. Bunu yapmak için de en iyi zaman 16:50 civarındaki 10 dakika. Bu 10 dakika gününüzü üretici bir sonla bitirmenizi sağlayacak.

 

Kaynak: DesignTaxi

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...