Odadaki tek kadın olduğum doğru

BMW İngiltere Pazarlama Direktörü Michelle Roberts, erkek egemen bir sektörde kadın olmanın zorluklarını anlatıyor.

Otomobil endüstrisinde çalışma!

16 yaşında kariyerim için bir ilham kaynağı ararken, hayatını başarılı bir şekilde otomotiv sektöründe geçiren babam bana bir tavsiyede bulundu. Kızı için zor bir süreç olacağını düşünen babam, “Yaptığımı yapma ve otomobil endüstrisinde çalışma” önerisinde bulundu.

Oysa yıllar boyunca eski model jaguar arabaları parlatarak harçlık kazanmanın ve otomotiv sektöründeki birçok şeyin benim için bir tutku olduğunu bilmiyordu. Bu yüzden doğam gereği sözlerini görmezden geldim ve üniversiteden mezun olduktan sonra otomobil şirketlerinden birinde çalışmaya başladım.

2000 yılında BMW ile yapılan bir görüşme ve değerlendirmeden sonra şirkette çalışmaya başladım. Büyüleyici bir dünyanın içinde olduğumu fark ettim ve şirket, kariyerimi inşa etmek istediğim bir kuruluş olarak bana ilham verdi.

Gerçekten hırslı olmalısın
Bu söz bana yıllar boyunca söylendi. Bir mezun olarak sık sık BMW gibi bir şirketin yönetici masasında oturmanın nasıl bir his olduğunu merak ettim. Kendime güvenmemekten değil; yaşayacağım süreci bilmediğim için o aşamada kendimi işin lideri olarak göremedim.

İnandığım şeyler hakkında her zaman güdümlü ve tutkulu oldum. Çok sıkı bir çalışma ve biraz da şans ile çok çeşitli roller sayesinde organizasyona girmeyi başardım. Kariyerimde halkla ilişkiler, satış, ürün ve marka pazarlaması vardı. Mini ve BMW’deki sorumluluklarım göze çarpan pozisyonlar olarak ön plana çıktı. Mini için pazarlama müdürü ve şimdi BMW’nin pazarlama müdürü olarak görevimi sürdürüyorum. Münih’te de satış ve pazarlama departmanlarında görevlerim bulunuyor.

Her tanıtım benim için gergin geçti, ancak zorluklardan korkmadım. Tüm görevlerimde azim ve bağlılıkla daha fazla sorumluluk aldım ve daha büyük ekiplerle çalışma fırsatı buldum. Daha büyük bütçelerle şirkette istikrarlı bir büyüme yaşandı. Bugün, 70’ten fazla takıma liderlik ediyorum ve BMW markasını İngiltere’de ileriye taşıyorum.

İşe başlarken az sayıda kadın rol modelim vardı. Ben de bu yüzden sektörde yer alan birçok genç kadın için rol modeli olmaya çalışıyorum. Şirket içinde çalışanlardan ve çevremden muazzam şekilde desteklendim ve cesaretlendirildim. Bu destek ve cesaret hedeflerime ulaşmamda bana yardımcı oldu.

Sadece bazı durumlarda daha yüksek sesle konuşmam veya eşit olarak görülmek için daha fazla çalışmam gerektiğini hissediyorum.”

Erkek egemen bir sektörde bir kadın olmak nasıl bir şey?
Çalıştığımız odada tek kadın olduğum doğrudur. Bu durum gelişmekte olmasına rağmen otomotiv endüstrisi erkeklerin egemen olduğu bir sektör olmaya devam ediyor. Ancak ben bu duyguya çok fazla kapılmadığımı söyleyebilirim. Sadece bazı durumlarda daha yüksek sesle konuşmam veya eşit olarak görülmek için daha fazla çalışmam gerektiğini hissediyorum.

Yine de şirket içindeki desteği her zaman hissettim. Şirketimiz bugünlerde çeşitliliği ve çeşitliliğin sektöre katkısını benimsiyor. Çalıştığım şirket ve yönettiğim ekiplerim bana sonsuz bir ilham veriyor. 10 yıl önce, BMW’nin, dans eden yüz personeli ile başkentte düzenlenen Pride London yürüyüşüne katılacağını kim öngörürdü?

Neden pazarlama?
Markaların gücünü ve müşterilerinde uyandırdıkları dürtüleri ve duyguları seviyorum. İnsanların arabalarıyla oluşturdukları bağlanma duygusu çok derin. Giydiğiniz kıyafetlerden sonra, sürdüğünüz arabanın sizin kişiliğinizi dışarıya yansıtan en güçlü dışsal ifade olduğunu düşünüyorum.

Mini ve BMW gibi güçlü markaları yönetmek benim için bir ayrıcalık. Bugün, BMW merkezinde yürürken aynı 20 yıl önce yaşadığım BMW tutkusunu hissediyorum ve o yıllarda şirketin başarısındaki küçük rolümle gurur duyuyorum.

Yolculuğun tadını çıkarın
Mutlulukla geri döndüğüm bu sektörde yaşadığım olağanüstü deneyimlerin çoğunu yeniden yaşadım. Gerçekten otomobillere olan tutkumun başarılı bir kariyere dönüşmesinin benim için büyük bir kazanım olduğunu hissettim.

Babamın tavsiyesini görmezden gelmeme rağmen o da şimdi başarılı olduğumu düşünüyor ve ben de onun çok fazla hayal kırıklığına uğramadığını düşünüyorum.

Michelle Roberts
BMW İngiltere Pazarlama Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.